четвъртък, 27 юни 2013 г.

Изборите - не дали, а кога и как

Преглед на печата на 27 юни

Предсрочните избори през есента са почти неизбежни
"Изборите - не дали, а кога и как", коментира "Труд". Посочва се, че единственият възможен изход от всеобхватната криза е изработването на нов Изборен кодекс и провеждане на предсрочни избори. Протестиращите отлично разбират, че за неговото приемане е необходим работещ парламент.
В същото време отказват кредит на доверие до евроизборите догодина. Изходът - временен обществен договор с фиксиран тримесечен срок и конкретни задачи. За правителството - да реализира спешните мерки в социалната сфера, енергетиката и договарянето на евросредствата за следващия програмен период. За парламента - изработване и приемане на новия Изборен кодекс с широкото участие на компетентни неправителствени организации, юристи експерти и депутати.


Предсрочните избори през есента са почти неизбежни, пише и"Сега". Това стана ясно на фаталния 13-и ден от масовите протести в София и други градове в страната. Притисната от недоволните и пълния блокаж на парламента, който вчера не събра кворум за заседание, а депутатите трябваше да се измъкват с полиция от обсадената сграда, БСП вече сериозно дискутира до дни да вземе решение за оставка на кабинета и предсрочен вот.

Политическата обстановка се нажежи допълнително, след като и пет десни партии настояха за избори през септември, а 14 неправителствени организации отказаха да дискутират с управляващите изработването на нов Изборен кодекс, докато кабинетът не подаде оставка.

"Парламентът и правителството не могат да управляват? И по-добре", коментира още "Сега". Очевидно е, че предсрочни избори веднага, при действащия Изборен кодекс, ще възпроизведат същия парламент със същите персони в него. Затова, преди да се отиде на вот, трябва да се направят промени в избирателните закони.

Трябва бързо да се насрочи дата за разпускане на парламента и нови избори. След това да се сформира кабинет, който да има само програма минимум - примерно приключване на работата по споразумението с ЕК за еврофондовете. По-добре изпълнителната власт да остане парализирана, докато в обществото не се постигне съгласие кои са най-важните неща, които трябва да се свършат, какви са целите и кои са хората с качества, които биха могли да ги свършат. Правителството на Пламен Орешарски няма полезен ход и няма никакъв шанс да се докаже като работещо, камо ли реформаторско, както се опитва да ни втълпи БСП. За един месец съществуване то показа, че няма капацитета да управлява.

"Протестирайки, не бива да забравяме икономическото състояние", отбелязва в интервю за "Дума" социологът Кънчо Стойчев. Според него надеждата, че с протест може да се смени системата, заслужава уважение, но тя няма да се сбъдне. За да я сменим, да я направим по-прозрачна, да я направим политическа по-отговорна и най-вече, това което най-много ни липсва - да установим правов ред и правова държава и върховенство на закона,е необходим един широк обществен диалог "как да бъде постигнато". Ако в момента отидем на бързи избори, това едва ли ще се отрази добре на икономиката. Не е достатъчно времето за месец-два да се сформират нови политически субекти и да се смени законодателството. Според Стойчев в интерес на всички българи е изборите да са заедно с европейските през май догодина. Дотогава има достатъчно време да се сменят изборните закони, да се стигне до консенсус по правовия ред в държавата, да се търси едно ново политическо решение чрез легитимни избори през май.

"Изборният кодекс накъде", под това заглавие "Монитор" публикува коментари на експерти по темата. Проф. Михаил Константинов, математик и член на Съвета на директорите на "Информационно обслужване": "Една от разумните промени, които трябва да бъдат осъществени в изборния процес у нас, е въвеждането на една особена смесена избирателна система, каквато е германската. Тя гласи, че половината от народните представители трябва да бъдат избрани мажоритарно, но от друга страна, броят на депутатите, представители на всяка политическа партия, е пропорционален на гласовете, подадени за нея."

Мая Манолова, зам.-председател на НС: "От БСП сме заявили своите предложения за промени - ще има промени в Закона за политическите партии, дискутира се въпросът за държавната субсидия - евентуално за намаляване на размера й, както и субсидиите да не следват депутатите при напускане на парламентарната група, за машинното гласуване, спомагащо да се избегнат манипулации и т.н. Ще облекчим и достъпа на независими кандидати с изискване за по-малък брой подписи или без депозит, ще бъде поставен и въпросът за избирателните списъци и изчистването им от мъртви души, както и за структурирането на една по-професионална ЦИК."

Проф. Георги Близнашки, конституционалист: "Нужна ни е смесена избирателна система - т.е. 50% от местата по пропорционалния принцип, а другите 50% на мажоритарен. Това дава възможност на партиите да са спокойни, че няма да изчезнат от политическата сцена."

"Чух за някакви намерения да се гласува нов кодекс. За мен това е само опит да се тушира недоволството и да се отложат нещата. Защото един нов Изборен кодекс може да бъде приет за не по-малко от година. Но да се променят 4-5 текста в съществуващия Изборен кодекс, както искат протестиращите, е напълно нормално. Неотложните промени в кодекса са по-свободен достъп на независими кандидати и на инициативни комитети, да се намали бариерата от 4% на 3%, да се въведе евентуално машинно гласуване, да има задължителен вот. Това са неща, които могат да бъдат променени много бързо и да послужат като модел за следващите избори. Но ако искаме да променим целия модел, да минем изцяло на мажоритарни избори, означава много по-сериозно обмисляне", е позицията на националният омбудсман Константин Пенчев, изразена в интервю за "Стандарт".

"Какво още трябва да стане, за да прогледнат БСП и ДПС", коментира "Сега". Независимо какви са хората, които сега са излезли по улиците да протестират - бедни, богати, интелигентни,образовани, успели, лузъри и т.н., едно е сигурно - не са глупаци. Комична беше реакцията на правителството по повод назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, което подпали искрата на протеста. И БСП, и ДПС го определиха като грешка, след което се извиниха. Най-големият проблем е, че това назначение не беше грешка, а естествен и логичен завършек на срастването между държавата и мафията. Само че хората са наясно с това и именно по тази причина излязоха на улицата. Управляващите обаче продължават да ни обясняват как градушката, която вече бие по главите им, е всъщност най-обикновена роса. По този начин те само и единствено скъсяват допълнително живота на правителството на Пламен Орешарски, който така или иначе няма да бъде особено дълъг.

Искаме генерална промяна на политическия модел, но преди това трябва да сме напълно наясно с недостатъците на сегашния, за да режем на правилното място, коментира "Новинар". Можем дълго да спорим откъде започва вмирисването на политическата ни риба. Но каквито и да са политиците ни, колкото и да не ни харесват, тяхната кариера задължително започва и свърша с избори - т.е. рибата задължително започва да се вмирисва от опашката и накрая стига до главата. Затова и по-фундаменталното е не кого и как ще избираме, а кои ще го избираме. Голямото извращение на демокрацията е безконтролното и безкръвното раздаване на права, за които няма осъзната потребност. И докато това не се промени, никаква промяна няма да е възможна, колкото и да променяме детайлите. Първородният грях на сегашния модел е електоратът, пред който единственото изискване е да има навършени 18 години, а интелектуалното му пълнолетие незаслужено остава подценено.

"Протестиращ купон", коментира "Монитор". Една и съща картина се повтаря дни наред в столичния център - протестиращ купон. Скандиращото соаре продължава до малките часове на нощта. От вчера премина и в английска закуска пред парламента с кафе и летящи яйца към сградата на пл. Народно събраниеФ. При такава активност е резонно да си зададем въпроса - кога тези хора работят?! Защото те самите се определиха като успешни, с добри кариери и доходи. Тези протести обслужват интересите най-вече на капиталците и президента им Росен Плевнелиев. Втори служебен кабинет е много удобен за замитане на следите от огромни машинации и дългове. Протестиращите наистина трябва да се събудят, защото твърденията на някои добре платени социолози, че едва ли не 85% от хората подкрепяли протестите, са 100% манипулация. Защото няколко хиляди протестиращи не са България.

Сценарият "предсрочен вот" коментират в "24 часа" социолози и политолози. Кънчо Стойчев, социолог: "България навлиза в период, в който може да бъде управлявана само чрез съгласие. Без да бъде постигнато, всяко управление ще бъде куцо и краткотрайно, или ще се изроди в силово, което също ще свърши зле." Димитър Аврамов, политолог: "Ако правителството падне, кредитът на доверие към този парламент ще бъде изчерпан. Провал на кабинета "Орешарски" означава провал на БСП и на ДПС и политическа нестабилност в страната." Марчела Абрашева, социолог: "Вървим към друго коалиционно управление с неизвестен състав и съотношение на силите. Не виждам каузата, която би могла да накара БСП и ГЕРБ за общо коалициионно управление." Румяна Коларова, политолог: "Единият от въпросите при сегашната ситуация е дали парламентарно представените партии ще се споразумеят да не правят опити за съставяне на следващо правителство, или ще изиграят всеки своите ходове самостоятелно, без консенсус, като търсят някакъв вид ситуационна изненада."

"Опасностите пред бюджета са политически", коментира "Труд". Вече трето правителство изпълнява бюджет 2013 г. на фона на почти непроменена икономическа и социална обстановка.

Случващото се досега показва, че водената политика в страната влияе доста по-сериозно на стабилността на публичните финанси, отколкото самата смяна на управляващите. Последните данни за бюджета за април показват, че изпълнението му не е застрашено. Но тук има едно голямо "ако" - ако приходите не разочароват и ако няма много непредвидени разходи. Към това трябва да се прибавят и протестите, които продължават втора седмица.

За разлика от друг път те не се подклаждат от ниски доходи или високи цени, а се противопоставят на водената политика. А липсата на доверие във водената политика поставя под въпрос изпълнението на бюджета.

Източник dnes.bg

вторник, 25 юни 2013 г.

Банкерка от София ще е третото вице на Орешарски

Имала впечатляващо CV, сяда в стола до месец

Банкерка от София е третият вицепремиер на Пламен Орешарски.
Банкерка от София е третият вицепремиер на Пламен Орешарски.

В момента тя заема висша ръководна позиция в голям трезор. В кабинета "Орешарски" дамата ще отговаря за икономиката и инвестициите.


Тя била с впечатляващо CV, изключително добре приета в европейските финансови институции. Това анонсира на първа страница "Стандарт", позовавайки се на източници от "Дондуков" 1.

Доскоро се въртеше слух, че третият заместник на Орешарски ще е експерт от Дойче банк.

Банкерката ще заеме поста в правителството до месец.

Заедно с нея във вицепремиерското кресло ще седне и вътрешният министър Цветлин Йовчев. Той ще отговаря за силовите министерства и ще координира дейността на службите.

Източник dnes.bg

Нито прошка, нито катарзис заради Пеевски, отсече Кадиев

Преглед на печата на 25 юни 2013 г.

ГЕРБ пропуснаха шанса за реформи
"За прегрешението "Пеевски" няма нито прошка, нито катарзис", заявява пред "Сега" депутатът от БСП Георги Кадиев. В отговор на въпрос за изданието той изтъква: "Аз съм много разочарован от това, което се случи. Защото много хора искрено казаха това, което мислят, но гласуването не съответстваше на нагласите.


От 120 души само 6 да са "за" оставка на Сергей Станишев за мен означава, че Националният съвет вече се е откъснал от партията си. В момента навсякъде в страната вървят партийни събрания, има различни мнения. Някъде са 20:10 в подкрепа на Станишев, другаде са 20:10 против Станишев, но никъде не съм видял резултат 110:6. Според мен БСП започва да се капсулира, да се затваря и да минава в кръгова отбрана като естествена реакция срещу външния натиск. Което в краткосрочен план може и да е добре, но в дългосрочен със сигурност е лошо.

Защото първата стъпка е да се капсулираш, втората - да изгониш всички инакомислещи и третата е да се свиеш до най-твърдото си ядро. Ако БСП имаше някакво достойнство на последните избори, то е, че успя да привлече 200 000 гласа, които не са нито червени, нито дори леви, а просто хора от целия политически спектър, които видяха в БСП носител на някаква стабилност. Назначаването на Делян Пеевски за съжаление изличи това постижение само за 10 минути. И за такова прегрешение няма нито прошка, нито катарзис."

В интервю за "Труд" социологът Живко Георгиев коментира: "Социалните проблеми могат да провокират един по-тежък протест и той да залее страната. А протестът днес е по-скоро локализиран в столицата и два-три по-големи града, където към общите политически мотиви се добавя и недоволството към назначението на областни управители. Така че превантивно има смисъл да се инвестира в социална политика и в мерки за икономически растеж."

По думите на Георгиев протестиращите са предпоставка за създаването на ново дясно формирование. "Но предпоставка за същото бяха и зимните протести, а тя не бе употребена. Нещо повече - видяхме абсолютно неадекватното поведение на традиционните десни и те заслужено останаха извън парламента. И електоратът им до голяма степен остана заслужено непредставен.

Сега се опитват да се явят на поправителен, мога само да гадая дали ще намерят адекватното решение. Иначе безспорно има социална база за някаква по-нормална дясна партия, различна от ГЕРБ. И наистина този електорат е най-активен на днешните протести", категоричен е Георгиев. Той прогнозира предсрочни избори или септември-октомври, или заедно с евроизборите догодина.

В своя анализ за "24 часа" политологът Даниел Смилов вижда следния вариант за излизане от кризата - подаване на оставка от кабинета "Орешарски" и разпускане на парламента, като изборите могат да бъдат назначени през септември или ранния октомври. "До разпускането на парламента могат да се приемат някои особено наложителни промени в Изборния кодекс или определени социални социални мерки от краткосрочния пакет, с който излезе Пламен Орешарски", смята Смилов.

Нови парламентарни избори сега ще възпроизведат статуквото. До този извод достига в друг анализ за "24 часа" Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК. Затова той препоръчва изборите да бъдат след около година, заедно с вота за европейски депутати.

В интервю за "24 часа" писателят Алек Попов допълва по темата: "Когато другите не могат, ще управлява Неволята. Тя ще извика на политическата сцена свестните хора, заради които все още съществуваме като държава и общество. И ако наистина са свестни, те ще успеят да загърбят политическите си различия в името на една по-висша цел. Такива хора са чужди на идеологиите на фанатизма и омразата. Те обаче по-рядко се натискат да управляват и това донякъде е проблем. Но Неволята учи. Големите кризи раждат големите лидери. Не трябва да чакаме месия, а трябва да търсим своя Рузвелт."

"ГЕРБ пропуснаха шанса за реформи", е заглавието над интервю в "Монитор" с новия лидер на ДСБ Радан Кънев. Той упреква бившата управляваща партия, че не е направила промени в обществото, въпреки че е имала много голяма власт за това. "ГЕРБ имаше конституционно мнозинство в първите дни от мандата си и го захвърли зад борда, и то умишлено. Те водеха политика на раздробяване на дясното, която в момента ги поставя в парламентарна изолация. Това е резултат от тяхната собствена политика, но и от нашата, разбира се. Ние не крием слабостите си зад други хора. Тук може би е мястото да бъда обективен и коректен. Има все пак хора в ГЕРБ, които нашите избиратели разпознават като реформатори, като Томислав Дончев например. Това са хора, които будят симпатии у десния избирател, но все пак това са изключения", подчертава Кънев.

Източник dnes.bg

вторник, 11 юни 2013 г.

9 области с код оранжево

9 области с код оранжево
Код оранжев заради обилните валежи е обявен в 9 области.

След вчерашния порой и градушка потенциално опасно ще бъде времето и днес в Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, София град и София област, Пазарджик, Пловдив, Благоевград.


Дъждът ще бъде придружен от гръмотевични бури. Очакват се значителни количества - до 60 литра на кв. м. Ще има и градушки.

Жълт код пък е обявен в други 10 области - Видин, Кюстендил, Перник, Смолян, Кърджали, Хасково, Стара Загора, Велико Търново, Плевен, Русе.

За източната част от страната не се очакват опасни природни явления.

Източник news.bg

понеделник, 10 юни 2013 г.

Имунитетът на петима депутати може да бъде поискан

Преглед на печата на 10 юни

Няма механизъм срещу организираната престъпност, свързана с държавата
Срещу петима депутати се водят наказателни дела и това може да е повод на тях също да им бъде поискан имунитетът, както се случи с Цветан Цветанов. Днес се очаква главният прокурор да поиска имунитета и на депутата от ДПС Петър Ангелов.
Проверките продължавали и е възможно да излязат и други имена, казва в интервю за "24 часа" изпълняващият длъжността градски прокурор на София Евгени Диков. Трудността идва от това, че някои от делата са образувани срещу неизвестен извършител или срещу други лица и в хода на разследването се установяват доказателства за неправомерна дейност на депутат. Делото срещу Цветанов ще бъде внесено до месец-два в съда, прогнозира още Диков.


Със собствен зам. главен прокурор за лична употреба се е уредил Цветанов, твърди под глава "Телеграф". Пристигналата само преди няколко месеца от Шумен магистратка Ася Петрова се е развихряла здраво из Съдебната палата в опит да защити своя благодетел и особено близък приятел. Прокурори разкриват пред всекидневника, че тя ги привиквала и заплашвала с думите: "Ако не сте с мен, Цветанов и ГЕРБ, тежко ви, като стана главен прокурор след 6 месеца."

"Няма механизъм срещу организираната престъпност, свързана с държавата", отбелязва в интервю за "Капитал Daily" Стефан Попов, от фондация "Риск Монитор". "Това, което наричаме организирана престъпност, е комбинация между политика, бизнес и криминалност. В България симбиозата на криминалност и държава само преминава от една форма в друга. По принцип всеки следващ силов министър е в състояние да предоговаря отношенията си с криминалния свят. В този смисъл роенето на много институции, които се занимават с криминалния свят, е безпредметно. ДАНС като антикриминална служба, БОРКОР с това неистово име, изключително агресивният закон и съответно агенция за конфискация на имуществото - роят се институции, които в условията на полукриминална държавност са обременени от риск. Няма дефинитивна гаранция, че те са по принцип и завинаги на страната на почтената държава срещу престъпния свят", твърди Попов. Според него твърдението за прекомерна концентрация на власт в МВР има частично основание.

"Прокуратурата е залята с мои сигнали. Самата аз правя непрекъснати проверки и при най-малко съмнение искам или отстраняване, или сезирам компетентния орган", заявява в интервю за "Труд" кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя не смята да променя досегашния си стил на работа, който се базира върху "отвореност, прозрачност, диалог с гражданските организации". В отговор на въпрос Фандъкова подчертава още: "Реализирането на големите проекти за града в голяма степен зависи от партньорството с правителството. Особено на европейските проекти. Резултатите от отличното партньорство с предишното правителство са видими за хората. Аз съм диалогичен човек и моята задача е това да продължи и ще направя всичко възможно. Поискала съм среща с премиера Пламен Орешарски."

Няма лимит колко пъти премиерът може да лети с правителствения самолет. "По данни на бившия финансов министър Симеон Дянков за 2011 г. са извършени 106 полета за 8 400 000 лв., което означава, че за един полет средно са дадени по 80 000 лв. Това е все едно да летиш с ракета", анонсира в интервю за "Преса" шефът на комисията за Авиоотрияд 28 Венцислав Лаков. Тойобвинява бившите управляващи, че в момент на криза са разходвали толкова много средства и не са правили опити за икономии.

"Искам да върна престижа на армията", обявява пред "Стандарт" новият военен министър Ангел Найденов. "Искаме да гарантираме една стабилност и предвидимост на военната служба. Нужна е и моралност във взаимоотношенията. Много често случващото се в българската армия, а ние сме свикнали да го наричаме реформа, се изразява в чисто механично съкращение. В тази несигурност е естествено хората да предпочетат тогава, когато имат гарантиране на обезщетенията, да напуснат", коментира Найденов.

"Труд" алармира за имигрантска вълна при Свиленград. По петима нелегални бежанци хващат всеки ден граничните ни на браздата в Турция. "Миграционният натиск е пиков, тенденцията е за двойно увеличение спрямо миналата година", уточнява началникът на граничния полицейски участък в Свиленград Георги Калайджиев. От януари до 31 април граничните полицаи са заловили 595 нелегални. Само през май са задържани 126 души. За сравнение през цялата 2012 г. на т.нар. зелена граница са хванати 796 човека.

Поне 4 пъти повече седмокласници са изкарали двойки на изпитите по български език и литература и по математика, съобщава под глава "Сега". Слаби оценки по езика са получили 2178 ученици, показват предварителните резултати в 7 от общо 28 области /София, Варна, Пловдив, Разград, Стара Загора, Бургас, Велико Търново/. За сравнение миналата година двойките по български език и литература в цялата страна бяха 581. Сривът е още по-драматичен в сравнение с 2011 г., когато "летвата" не са прескочили 375 седмокласници.

Според челото на "Дума" "Кабинетът "Борисов" нямал стратегия за европарите". В тази връзка правителството на "Орешарски" започва спешни консултации за новите оперативни програми за следващия програмен период 2014-2020 г., информира "Сега". Правителството ще ревизира както заложените приоритети, така и структурата на финансирането. Това се разбра от изявления на премиера Пламен Орешарски и вицепремиера за еврофондовете Зинаида Златанова. Голяма част от документите, които кабинетът ще преработва обаче, в момента не са публични."Големият проблем в селското стопанство не са субсидиите, а липсата на ясна политика," заявява пред "Новинар" Явор Гечев, депутат в 42-рото Народно събрание. "В момента по програмите САПАРД, и за развитие на селските райони са влезли в страната ни около 10 милиарда лева. Същевременно обаче брутният национален продукт от земеделие не се е повишил. Има малки постижение в секторите зърнопроизводство, където и механизацията е добра, и в оризопроизводството. Ако обаче се наливат толкова милиарди, колкото казах преди малко, и ефектът е почти нулев, то е повече от ясно, че водената политика не е правилна. Затова нашата амбиция трябва да бъде еврофондовете да бъдат усвоявани по-ефективно", посочва Гечев. "По европейската Оперативна програма "Транспорт" за периода 2014 - 2020 г. се дава много по-голяма тежест на жп транспорта. Приоритет се дава за сметка на пътищата и магистралите. Дава се приоритет и на интермодалните терминали, които свързват различните видове транспорт." Това обявява в интервю за "Телеграф" министърът на транспорта Данаил Папазов.

Железниците стават приоритет номер едно в сектор транспорт, посочва и пред "Труд" ресорният министър. Към днешна дата задълженията на холдинга са 709 милиона лева. "Те са всевъзможни - към банки и фирми. Към момента 154 милиона лева са в просрочие. Към финансови кредитори общите задълженията са за 484 млн. лева. Освен това задълженията за ползване на релсите към Национална компания "Железопътна инфраструктура" са огромни.

Същото важи и за голям брой доставчици на резервни части и материали. Тази ситуация ме изненада", споделя Папазов и допълва: "Искам да спра приватизацията. Категоричен съм, че не е сега моментът за това. Не е тайна, че дори и да успеем да продадем компанията, сумата, която ще получим, ще бъде недостатъчно голяма, за да покрие задълженията. Пак ще останат едни 300-400 млн. лева. Затова за мен е много по-важно това дружество, в което има огромен персонал - над 10 000 души, първо да се стабилизира и преструктурира." "При сегашния темп на работа на пътнически превози, дори завишен със сто процента 36 години ще са нужни за изчистването на тези дългове", коментира пред "Телеграф" министърът на транспорта.

"В Брюксел се изпита облекчение, че България сформира бързо правителство и преодоля патовата ситуация в парламента", подчертава в интервю за "Преса" еврокомисар Кристалина Георгиева. По думите й много от мерките в програмата на кабинета"Орешарски" звучат разумно и могат да се реализират. "Основната препоръка на Европейската комисия към България в момента е да се продължи курсът на макроикономическа стабилност. Брюксел ясно отчита, че постигнатото от България в тази посока е дори повече от това, което сме заложили. Благодарение на нея някъде от началото на 2012 г. действително ние се оказахме в положение, в което можем малко повече да харчим. Но въпросът е за какво да се използват те и това много внимателно трябва да се обмисли. Такива средства трябва да бъдат инвестирани в мерки, които стимулират вътрешното потребление и растежа", съветва Георгиева.

Приходите в хазната от данъка върху лихвите по депозитите за първите 3 месеца на тази година са едва 15.5 млн. лв., сочи статистика БНБ, отразена от "Сега". Според анализаторите на банката има сериозен риск да не бъдат изпълнени предвидените от Министерство на финансите приходи от 132 млн. лв. При това темпо в края на годината данъкът ще бъде два пъти по-малко от планираното. Нова тенденция при кредиторите - банките свалят лихвите по ипотечните заеми, с които се купуват жилища тяхна собственост, отбелязва "24 часа". Офертите важат и в случаите, че се придобива имот в сграда, която са финансирали. Намалението е с до един процент от стандартните условия, но се правят отстъпки и от таксите.

"Иде растеж на икономиката, но и на фирмените фалити", анализира за "24 часа" експертът Емил Хърсев. По думите му колкото по-неукрепнала е една национална икономика, толкова по-голям е делът на неуспяващите да издържат на конкуренцията.

България държи половината от златния си резерв /общо 39,9 тона/ в Англия. Кюлчетата са на съхранение в Бенк ъф Ингланд, пише под глава "Преса". Мащабният износ на златото започва още през 2002 г., а причината е то да се управлява "активно", за да носи по-добра печалба на страната. От 2008-а до сега количеството изнесено злато не се е променило, твърдят експерти.

"Купуваме по-скъп ток от този, който изнасяме", алармира пред "Сега" казва председателят на Българската федерация на индустриалните и енергийни консуматори Константин Стаменов. "Няма магическо решение на проблемите в енергетиката. Затова трябва да се направи пътна карта за излизане от ситуацията. В нея трябва да е разписано стъпка по стъпка как да стане това. Либерализиране на пазара, спиране на кръстосаното субсидиране, навлизане на пазарни отношения при всички производители на електроенергия, включително при възобновяемите източници с въвеждане на зелени сертификати", категоричен е Стаменов. По думите му проблемите са много и не могат да се решат от днес за утре. "Има обаче и неща, които могат още днес да се решат, без да се правят законови промени, които ще отнемат време. Едно от тях е например да се предоговорят контрактите с двете американски централи "Марица изток 1" и "Марица изток 3". Да се огледат всички такси и да се изчистят от скрити субсидии, а те не са малко", посочва още експертът.

Борчовете за парно няма да бъдат товарени с лихви, извежда под глава "Стандарт". Това пише в новите Общи условия на "Топлофикация", внесени за одобрение в общински съвет.

Източник dnes.bg

вторник, 4 юни 2013 г.

Не съм луд, нито фашист! Не съм с ДПС, кълне се Сидеров

Зарича се, че ще извади наяве "рекета" на Борисов и Цветанов

Не съм луд, нито фашист! Не съм с ДПС, кълне се Сидеров
ДПС вече не е инструментът на Анкара у нас, твърди Волен Сидеров, който преди седмица с гласа си осигури кворум, необходим за избора на кабинета "Орешарски", но гласува "против" в пленарната зала.


Лидерът на националистите в българския парламент смята, че предходното правителство на ГЕРБ е било "туркофилско" и "прегърнато с Ердоган".

По думите му бившият депутат от ДПС Касим Дал, някога дясната ръка на Ахмед Доган, е "пряк продукт на турските служби и ислямизма... но не успяха да го вкарат в парламента".

"Борисов също заложи на Касим Дал и го тикаше по всякакъв начин", отбеляза пред Нова телевизия лидерът на "Атака".

"След обвиненията, че съм луд, психопат, екстремист, фашист, сега ме обвиняват, че се прегръщам с ДПС", отбеляза той и категорично отрече тези внушения.

Точно в това обаче го обвиняват от РЗС на Яне Янев и Националния фронт за спасение на България на Валери Симеонов, които организираха антиправителствен протест в столицата в неделя.

Според Сидеров участниците в акцията са нарушили закона с маршрута на протестното си шествие в София, а кметът Йорданка Фандъкова си е затворила очите.

"Тези две партийки, чиито лидери трябваше да подадат оставка, защото не влязоха в парламента, днес ги вика Борисов", настоя той.

Волен Сидеров се зарече, че ще направи всичко възможно истината за управлението на ГЕРБ да излезе наяве.

"Цветанов и Борисов така опорочиха властта, че ще е необходимо да се разнищи техният рекет, това как унищожиха българския бизнес, социалната сфера", добави той.

Източник dnes.bg

Най-интересните теми от прегледа на печата за днес, 4 юни

Най-интересните теми от прегледа на печата за днес, 4 юни
"Преса" обявява: "52,5 на сто от гражданите не искат касиране на вота".

Вестникът се позовава на резултатите от изследване на агенция "Сова Харис", направено от 24 до 28 май.


56% от сънародниците ни смятат, че главният прокурор трябва да поиска имунитета и на Бойко Борисов. 68 на сто от хората са убедени, че решението на Сотир Цацаров да поиска имунитета на Цветан Цветанов е правилно.

Политическият лидер, който получава най-висок рейтинг - от 27,7% - е Сергей Станишев. С 27,5% го следва Бойко Борисов. Институцията, която се ползва с най-голямо доверие, е президентската.

"Сега" посочва очакванията на обществото, свързани с новия кабинет, задавайки въпроса: "А вие какво правителство очаквахте?"

След като 25 години корупция и "калинки" са хранителната среда на властта, защо очакваме да се появят министри професионалисти, честни, опитни, млади, независими?

13-тото българско правителство след старта на демократичните промени е факт. В момента най-вълнуващият обществен дебат е колко ще издържи правителството, като прогнозите са за краткотрайност, най-много до европейските избори догодина.

Хоризонтът на мандата е важен, но по-важно е какво има да решава то приоритетно. Задачите са ясни: мерки срещу нарастващата бедност, социални политики, ценова - по отношение на тока (иска се от уязвими групи, наетите лица, т.е. повечето българи); противодействие на изкуствените монополи, насърчаване на електронни услуги (в подкрепа на бизнеса); да не загубим 750 млн. лв. по оперативните програми тази година и да подготви документацията по следващия програмен период на ЕС (ясно защо).

Има и ред други задачи (демография, изборен процес, вътрешен ред), но най-неотложни са икономическите, а тестът за издръжливостта на правителството ще бъде предстоящата зима.

Орешарски ще воюва на много фронтове и ще плаща цена за свои и чужди грешки.

"Калинките" сами напускат земеделието", споделя пред "24 часа" министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков.

"Необходимо е да защитим българската продукция от вноса. Земеделците трябва сами да вземат европарите и да не даряват с тях разни консултанти", е становището му.

Професорът доразвива своите виждания пред "Стандарт", изразявайки категоричено намерението си: "Ще защитим родните плодове и зеленчуци. Искам в края на мандата хората да вярват, че от земеделска работа се печели!"

"БСП вкарва държавата в частните училища и болници". Първата седмица на новите министри завърши с някои смели, дори неприложими идеи за реформи в поверените им ресори. Общият им знаменател е засилването на ролята на държавата, коментира "Сега".

Здравният министър Таня Андреева е поредният, който ще се опита да вкара ред в създаването на нови болници и във финансирането им, но с вече удряли на камък идеи. Тя ще настоява да се обвържат разрешителните за дейност и регистрация на лечебните заведения с това дали има нужда от тях в съответните райони.

Подобен подход обаче трудно ще мине, тъй като веднага ще бъде атакуван с противоконституционно ограничаване на частната инициатива. Сходно изказване за своята област направи и просветният министър проф. Анелия Клисарова. Тя вкара в приоритетите си чувствителна за левицата тема - финансирането на частните училища. Проектът за училищен закон на ГЕРБ предвиждаше и те да получават държавна субсидия от 2016 г.

"Мисля, че трябва да се затегне режимът за нови частни училища, трябва и да се направи проверка на съществуващите. Не искам да има изключително много частни училища с ниско качество", каза проф. Клисарова през почивните дни.

От друга страна, тя признава, че щом родителите, избрали частното образование, плащат данъци, би било редно държавата да дава средства и за техните деца. Притесненията й са субсидията да не доведе до бум на частни училища със съмнително качество.

В интервю за "Труд" министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов очертава стратегиите за ръководене на своето ведомство, които изразяват приоритетите и акцентите на социалната сфера днес.

"Най-важното е социалните мерки да не се вземат без участието на гражданите. Подготвя се промяна в нормативната уредба за целевите помощи за отопление, за увеличаване на еднократната помощ за първолаци, за увеличаване на обезщетението за втората година от майчинството. Необходим е още един прочит на цялата система за пенсионно осигуряване. В ЕС не вдигат едновременно и стаж и възраст за пенсия", подчертава министърът.

"Цветанов да се оттегли от политиката, ако държи на името си", призовава от страниците на "Монитор" Атанас Мерджанов, секретар на ПГ на "Коалиция за България".

"Информацията за частното ГДБОП е шокираща", допълва той.

"Телеграф" пък цитира Григор Здравков от легия "Антимафия", според когото: "Борисов и Цветанов са контролирали трафика на дрога, а бившият шеф на ГДБОП е укривал сигналите за това".

Източник dnes.bg