Министрите на външните работи на Япония, Коичиро Гемба, и на Русия, Сергей Лавров, се договориха да развиват сътрудничеството между двете страни в сферата на икономиката и сигурността.
Двете страни обаче не постигнаха напредък в уреждането на териториалния спор за южните Курилски острови.
По данни за 2011 г. стокообменът между Русия и Япония през миналата година е надхвърлил 30 милиарда долара.
Сергей Лавров, който е на двудневно посещение в Япония, заяви на обща пресконференция след срещата си с Гемба, че Москва и Токио трябва да търсят "по сдържан начин" решение на териториалния спор за южните Курили.
Този проблем, 66 години след края на Втората световна война, пречи на двете страни да подпишат официален мирен договор.
Курилските острови бяха окупирани от съветски части в последните дни на войната. Тяхното значение идва от факта, че те са разположени в район, богат на рибни ресурси.
На пресконференцията японският външен министър настоя, че "подписването на мирен договор днес е по-наложително от когато и да било преди".
На срещата на руския и японския външни министри бяха обсъдени и шестранните преговори за премахването на ядреното оръжие на Корейския полуостров. В преговорите участват Северна и Южна Корея, Китай, Русия, Япония и САЩ.
Принципната позиция на Япония е, че решение трябва да се търси преди всичко на проблемите с ядрената и ракетната програма на Пхенян, както и на проблема с японските граждани, отвлечени от севернокорейските
специални служби. Лавров изрази подкрепата на Русия по проблема с отвлечените японски граждани, посочва ИТАР-ТАСС.
Северна Корея призна, че нейните специални служби са отвличали японски граждани, за да ги използват като инструктори в разузнавателни школи. Няколко от отвлечените японски граждани бяха освободени, а според Пхенян останалите или били починали от естествена смърт, или се самоубили. Токио не приема тези твърдения и настоява са разследване.
Източник dnes.bg
събота, 28 януари 2012 г.
Русия и Япония продължават спора за южните Курилски острови
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар