събота, 17 март 2012 г.

Край на експертите в кабинета, идат послушковци

Борисов подсилва кабинета с послушни министри, пише на първа страница "Сега". Кабинетът "Борисов" напълно загуби облика си на експертен, след като в четвъртък вечерта бяха отстранени двама ключови министри, а на тяхно място ще бъдат назначени верни партийни кадри на ГЕРБ.


Двамата безпартийни експерти Трайчо Трайков и Стефан Константинов ще бъдат заменени като министри на икономиката и на здравеопазването от Делян Добрев и Десислава Атанасова, които влязоха в сегашния парламент като активисти на ГЕРБ.

В познатия си стил вчера премиерът не даде ясни аргументи защо се разделя с тези министри и защо тъкмо сега. Ако досега партийно необвързани кадри като Трайков и Константинов можеха да си позволят да изказват различни мнения и дори да противоречат на премиера, новите политически назначения вероятно няма да нарушават партийната дисциплина и да спорят с Борисов и депутатите, които командват парламентарната група.

Неслучайно в хвалбите за новите фаворити се набляга на тяхната "диалогичност". Което означава, че оттук нататък лобитата ще диктуват и реформи няма да има, прогнозира изданието.

Чака ни нервен край на мандата, коментира "Труд". Главната грижа на премиера е да не се появи дисидент, да се предотврати възможността да бъде атакуван отвътре, която атака той не би могъл да удържи. Досега Бойко Борисов се разделяше с ключовите си фигури по начин, който гарантира спазването на омертата и след напускането на министерските кабинети и парламентарните банки.

Ако Трайков се разприказва за принципни и стратегически различия с премиера, ще създаде прецедент, ще развее знаме, зад което да се строят отстреляните досега фигури на управлението. Защото всеки от тях има нужда от реабилитация.

Евентуална атака от бившия министър Трайков е много опасна особено в навечерието на парламентарни избори. Проблемът за Борисов е, че при постоянните маневри той се лишава не просто от министри, но и от съюзници, чието доверие всеки ден ерозира. Това го изнервя. И вече си личи.

"Какво след рокадите", анализира социологическият щаб на "24 часа". "Това е пореден лифтинг на правителството, чийто имидж се е понабръчкал от един след друг все по-видими провали. Направените рокади не обещават някакви особено значими ефекти", Живко Георгиев от "Галъп".

"Оттук нататък стабилността на това правителство все по-малко ще зависи от министрите в него. Тя ще се определя от отношенията на кабинета с парламентарната група на ГЕРБ, от една страна, и с картелите, които доминират бизнеса в съответния министерски ресор, от друга", коментира политологът Румяна Коларова.

"Изборът на категорично политически лица, изместващи експертния правителствен профил от началото на мандата, показва, че кабинетът се опитва да елиминира всякакви брожения "отвътре" и да си подсигури здрава партийна подкрепа,", посочва Боряна Димитрова от "Алфа рисърч".

"Никога не съм изпълнявал политически поръчки", уверява в интервю за "Преса" Иван Драшков, който депозира оставката си като заместник-председател на ДАНС. "Аз си тръгвам удовлетворен и по лична преценка", казва той. Предпочита да се оттегли сам, 27 години работа в системата са достатъчни, според него. "От 15 години няма скандал в държавата, който да ме е подминал. И въпреки това съм си вършил работата, за което никой не ме е погалил, никой не ми е дал орден. Е, сега искам малко да си почина, да се дистанцирам от интриги и скандали", обяснява Драшков.

Източник dnes.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар