"Ще се опитаме да споделяме скромния ни опит – не да ви учим, не да ви напътстваме, просто да споделяме нашия опит. Надяваме се той да ви бъде полезен," каза премиерът Бойко Борисов в неделя на откриването на Училището за политика в Тунис. Целта на проекта е споделяне на политическия опит от българските години на демократизация след 1989 г. с Тунис – държавата, където започна Арабската пролет и бяха проведени успешно първите свободни избори в арабска държава.
Откриването на училището с директор Ахмед Дрис бележи финала на започната в София през май 2011 г. инициатива на българското Министерство на външните работи и Българското училище за политика "Димитър Паница". Методологията и програмата на БУП "Димитър Паница" са използвани като модел за новото начинание. Партньори в проекта са още неправителствени организации от Финландия, Холандия, както и Центърът за средиземноморски и местни изследвания в Тунис.
"Българското училище за политика се утвърждава като уникално място, където се събират политици от различни партии и могат да търсят консенсусни решения. Основен урок е повече толерантност и разбиране за постигане на идеалите на демокрацията. В началото на прехода политиците в България сами търсеха пътя си и се учеха от грешките си. Сега вие имате уникалния шанс да извлечете опита за себе си," каза Борисов пред тунизийската публика, събрала се в сграда, притежавана от българската държава в столицата Тунис.
След премиера пред тунизийската публика лекции изнесоха министъра на външните работи Николай Младенов, бившият председател на Народното събрание Йордан Соколов и председателят на Конституционния съд професор Евгений Танчев.
"Горд съм, че можем да споделим опита си – не агресивно, не да го налагаме, а да го разкажем. Може би защото самите ние знаем уроците на нашия преход – демокрацията и промяната не може да бъдат наложени отвън, те могат да бъдат реализирани и изживяни единствено отвътре," каза Младенов.
Той описа промените в Тунис сега и в България преди 20 години така: "Има няколко прилики – нещо старо, нещо ново, нещо назаем. Сградата (в която сме) е стара, строена преди години – българската държава ви я предоставя. Нещо ново – сътрудничество между демократична България и демократичен Тунис. Нещо назаем – опитът, който може да споделим с вас."
В края на речта си Младенов подписа специален меморандум за сътрудничество между българското министерство на външните работи и тунизийският институт за средиземноморски и международни изследвания, който ще управлява училището за политика в Тунис.
Министър-председателят Бойко Борисов е на официално двудневно посещение в Тунис заедно с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министъра на образованието, младежта и спорта Сергей Игнатов и министъра на външните работи Николай Младенов. Днес премиерът ще се срещне с представители на българската общност в Тунис и утре ще продължи визитата си с официални срещи. Заедно с българската официална делегация в Тунис са и представители на българския бизнес, които в понеделник ще вземат участие в съвместен българско-тунизийски бизнес форум.
Източник dnevnik.bg
понеделник, 27 февруари 2012 г.
Премиерът Борисов откри училище за политика в Тунис
Етикети:
бизнес форум,
Бойко Борисов,
българия,
николай младенов,
сътрудничество,
тунис,
училище
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар