Бедствията в България се ползват най-често за политика и за политиканстване.
Може би затова и Всевишният ни наказва по този начин, че политиканстваме, а не запретваме ръкави да свършим тези неща.
Това каза бившият министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем в интервю за Дарик.
„Може би аз не съм свършила всичко, което е било необходимо - дали времето не ми е стигнало, дали четири години са достатъчно или не, дали съм имала средства или не, това са други теми. Но важното е, че след мен нещата съвсем спряха", посочи Етем.
По думите й всичко, което е било започнато от миналото правителство като стъпки за борба с бедствията, е спряно от кабинета на ГЕРБ.
Според нея пожарната и екипите на Гражданска защита трябва да са обособени, но нито под шапката на полицията, нито на военните, защото това било пагубно за страната.
По думите на Емел Етем вътрешният министър Цветан Цветанов има достатъчно много ангажименти, които са довели до това бедствията да останат на заден план в задачите на ведомството му.
„Без да се политизира кой какво е свършил, далеч съм от мисълта някой да ме похвали за това, което съм свършила, но трябва да оценим служителите и експертите, които имаме в различните сфери, опита, който имат, не да ги зачеркваме и да ги изгоним дори", каза още Етем.
Едно от спрените неща е въвеждането в цялата страна на сиренно-оповестителната система, с която миналото правителство успя да покрие 35% от населението на България.
„2011 г. лятото трябваше тази система да е завършена. И днес в село Бисер кметицата щеше да натисне само едно копче, с което да се оповестят всички хора. Никой не трябва да подценява опита на предходните, защото все има добри неща, които са направени, които трябва да бъдат продължени", добави Емел Етем.
На въпрос дали е съгласна с изказаните мнения, че ДПС трябва да замълчи виновно, екс министърът при бедствия изтъкна: „Напротив, трябва да са благодарни на ДПС, че ние толкова години нито политизираме, нито създаваме истерии около това, което не се случва. Ако имам персонална вина като министър за нещо, готова съм да я понеса. Проверки са ми правени всякакви - и по време на управлението ми, и след това, но до ден днешен не съм осъждана".
Емел Етем отказа да обвини конкретно някого от изпълнителната власт за случилото се в село Бисер, но посочи: „По-добре е да мислим как да не стигаме дотам да се питаме персонално кого ще обесим. По кого сега да стреляме, кого да обвиним, кой не ни харесва, за да го обявим за виновен. По-добре е да мислим как да си изпълняваме по-стриктно задълженията, без да ги прехвърляме. Много функции има, за които отговаря министър Цветанов и напоследък доста критики търпи по тях. Както защита на населението при бедствия и аварии, така и мониторинговият доклад. Човек трябва да си преценява колко дини под една мишница може да носи".
Иначе бившият вицепремиер беше категорична, че по нейно време междуведомствената комисия не е отпускала пари нито за язовир „Иваново", нито за съседния язовир: „ДПС обикновено е мишена винаги, когато трябва да се измъкне който и да е. Това сме го видели и по времето на Костов, имаше го и по времето на НДСВ, и по времето на тройната коалиция. Виждам, че сега и на ГЕРБ им е много удобно, ако искат някого да обвинят, ние сме щатните виновни, заподозрени за всички беди, но има закони, документи, има архиви, по които може да се провери".
Източник News.bg
петък, 17 февруари 2012 г.
Емел Етем: Бедствията се използват най-често за политика и за политиканстване
Етикети:
аварии,
бедствия,
ДПС,
Емел Етем,
министър Цветан Цветанов,
политика,
тройна коалиция
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар