За първи път след днешния разговор виждам някаква възможност за реална диверсификация на доставките на газ. Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция с премиера на Грузия Ника Гилаури, предаде БТА. Борисов, който днес пристигна на посещение в Грузия, отбеляза, че двете страни ще работят активно за подготовката на меморандум по този въпрос.
"Ако Грузия има пристанища за втечнен газ и може да доставя втечнен газ до българските пристанища на Варна и Бургас, ние ще поработим активно за меморандум за доставка на втечнен газ до нашите пристанища и това много ще ни помогне в преговорите ни за новите газови договори", добави премиерът, цитиран от агенция "Фокус".
Развиваме много добри отношения с Русия и не правим нещо, което е в ущърб на трети страни, каза още Борисов. "Искаме да диверсифицираме доставките си за по-евтин газ. Ако те, на базата на нашите договори, свалят цените още, ще взимаме руска газ. Но ако продължат да държат високи цени, ще търсим алтернативи да си докараме газ от друго място", посочи премиерът.
Той добави, че през Босфора не може да минават танкери с втечнен газ и затова българските пристанища са единствена възможност, ако от Каспийско море и Азербайджан се доставя втечнен газ до Грузия и от там до България.
Обсъждаме транзит през Черно море на компресиран втечнен газ и търговия с електроенергия от Грузия през Турция към България и Европа, каза министър-председателят на Грузия Ника Гилаури, цитиран от агенция "Фокус".
Според него България, Грузия и Турция може да се превърнат в център, през който може да преминават връзките от Европа към Азия и обратно. По думите на грузинския премиер задълбочаването на отношенията между трите страни ще спомогне за това България да се превърне във врата за Азия към Европа, а Грузия - във врата за Европа към Азия. Той посочи, че става въпрос за железопътната връзка между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена догодина и електрическата връзка между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена тази година.
Борисов и грузинският му колега са обсъдили още проект за ферибот за автомобили през Черно море.
Въпросът е как да използваме своето геостратегическо положение и двата народа да получават повече пари от това, че се намират в може би най-трудните места на света, каза Борисов. "Нашите две магистрали "Марица" и "Тракия" дават възможност на сухоземния транспорт да свързва Азия с Европа. Имаме терминали за жп транспорт; ако направим и за автомобилен транспорт, това ще допринесе за туризма", смята премиерът.
По-рано днес Борисов беше посрещнат с военни почести пред сградата на Министерския съвет. Веднага след това започнаха разговорите "на четири очи" между премиерите. Пленарни разговори проведоха и двете делегации,, предаде БТА.
В присъствието на Борисов и Гилаури бяха подписани Протокол за изменение на Споразумението между правителството на България и правителството на Грузия за обмен и взаимна защита на класифицирана информация; Договор за сътрудничество между Тбилиския държавен университет "Ив. Джавахишвили" и Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Протокол за реадмисия.
Източник dnevnik.bg
понеделник, 2 април 2012 г.
Борисов в Грузия: За първи път виждам възможност за диверсификация на доставките на газ
Етикети:
Бойко Борисов,
българия,
втечнен газ,
Грузия,
енергетика,
политика,
Ферибот
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар