Българските цигани се справят със социалната интеграция в Испания, и особено в Италия, значително по-добре от румънските.
Това показва международно изследване за България, Италия, Испания, „Между социалното включено и миграцията", представено в информационния център на ЕК в София.
Същевременно изследването показва и че нивата на дискриминация и социална изолация на циганското население в Италия и България остават по-високи от тези в Румъния, и особено в Испания.
Според шефа на институт „Отворено общество" Георги Стойчев у нас се забелязват положителни тенденции в интегрирането на ромите.
Делът на българите, заявяващи готовност да работят с роми на работното си място от 29% се е повишил на 40% за последните 4 години, съобщи той и предположи, че тази тенденция ще продължи.
Като аргумент за оптимизма си той посочи, че относителният дял на хората, готови да работят с роми сред младите, е по-голям.
60% от анкетираните до 30 години заявяват, че са готови да работят с роми на работното си място.
Увеличават се и делът на българите, заявяващи, че са съгласни да живеят в роми в един квартал, посочи още Стойчев.
Такава промяна в интимната сфера обаче не се наблюдава - непроменен остава делът на заявяващите готовност да сключат брак с ром или ромка - 12%.
Според изследователите необходими са повече целеви програми и мерки, които да активират циганите към пазара на труда, необходимо е провеждане на курсове за ограмотяване и активизиране на гражданския сектор в дейности по включването на ромите.
Експертите препоръчват модернизиране на публичните служби по заетостта с цел идентифициран човешки ресурс с подходящ профил в отговор на търсенето на местния трудов пазар.
За осигуряване на равноправен достъп до здравеопазване следва да се проведе цялостна реформа особено в болничната помощ, категорични са експертите.
Те изтъкнаха още, че България е една от страните в ЕС, където жилищните условия за циганите се влошават и че средствата отделяни за решаването на този проблем са незначителни.
Източник dnes.bg
четвъртък, 28 юни 2012 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар