четвъртък, 14 март 2013 г.

Подводните камъни пред служебния кабинет

Преглед на печата на 14 март 2013 година

Акцент в прегледа на печата отново е съставът на служебното правителство.
Акцент в прегледа на печата отново е съставът на служебното правителство.



Политолози и социолози посочват в "Труд" подводните камъни пред служебния кабинет. Даниел Смилов: "Две задачи са от ключова важност за правителството - институционалната стабилност, включително финансовата, и провеждането на честни избори. Ако успее в тях, мандатът му ще е успешен." Юрий Асланов: "Пред служебното правителство има един подводен камък - казва се Цветан Цветанов. Ако кабинетът успее да го заобиколи, ще финишира благоприлично. Но, ако се блъсне в него, няма как да се отърве от подозрението, че цялото правителство е маскировка за фалшифициране на изборите." Мира Радева: "Подводните камъни са свързани с кратките срокове", казва тя.

Каквото и да си мислим за политическата класа, тя трудно би допуснала палячовци със сериозен вид да се качат на най-високия връх на държавата, коментира "Труд". Много хора бяха канени и много отказаха да поемат отговорност в служебното правителство. Няма никаква гаранция, че кабинетът "Райков" ще се справи, но за нас като граждани е добре това да се случи. Имаме страшно много за губене - ипотеки, лизинги, залози, заплати, мир. При това служебно правителство ние реално ще имаме шанс да сравним два типа управление - президентско и парламентарно.

"Борисов си отиде. Райков дойде. Цацаров остана", коментира "Сега". За да изпълни поетия ангажимент и да бъде "гарант за свободни и демократични избори", екипът на Марин Райков трябва да даде ясен знак за своя възглед по отношение на разпада на независимия съд и разрушаването на правовия ред в България. Такива очаквания има и към президента, въпреки че той - при еднапредишна конфигурация на политическите сили и при сериозни съмнения за натиск - подписа с главоломна бързина указ за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор на България, без диалог с Консултативния съвет, без диалог с гражданския съвет към ВСС, без вслушване в гласовете на правозащитниците и организациите, изразили готовност да участват конструктивно при
взимането на решения, засягащи цялото българско общество. И без респект към изискването за морална състоятелност на човека, който на практика има неограничени възможности да влияе върху живота на хората. Цацаров е нещо като трансмисия между вчерашния и утрешния Бойко Борисов.

"Служебно затишие преди редовната буря", коментира "Стандарт". Служебното правителство на Марин Райков тръгна по въжето на властта, което силно се люлее, а не са един и двама мераклиите да го катурнат. Изявлението на новия премиер при поемането на държавното кормило показва, че засега той се ориентира добре в бурната и взривоопасна обстановка. Съставът на министрите подсказва, че Росен Плевнелиев не е търсил камикадзета и е готов да играе далеч по-мащабна и дългосрочна роля. Подбрани са внимателно хора със солидни биографии и професионален опит, които при добро взаимодействие биха могли да поднесат и приятни изненади. Не само да стабилизират разклатените от политическата криза институции, но и да им зададат дългосрочни посоки за действие. Управление на технократи с безукорен морал и необременени с идеологически заблуди е мечта на повечето хора в страната. Възможно е ключови служебни министри при добро представяне да получат шанс за летящ старт в политиката и да продължат кариерата си в следващи управления.

"Служебният кабинет може да откара и до Нова година", прогнозира в интервю за "Сега" икономистът Георги Ганев. Според него бъдещата управляваща коалиция ще е с водеща партия или ГЕРБ, или БСП. Ако е около ГЕРБ, финансовият министър няма да е Симеон Дянков, вероятно ще е някой, който ще казва по-често "да", но в никой случай няма да издънва бюджета. Ако е около БСП, титулярът изглежда като Пламен Орешарски - удържал е положението в една коалиция, солиден професионалист е. Политическата ситуация обаче е проблемна, защото не е ясно кой ще спечели изборите, а има и риск да изпаднем в италианска ситуация - никой да не може да състави кабинет. Тогава служебното правителство може да откара и до Нова година, а това означава дълги месеци да няма парламент. Добрият вариант е да се сформира стабилно мнозинство и дейно правителство, което да подхване реформите, които облагодетелстват растежа и за които си говорим от години - в образование и здравеопазване, на пазара на труда, пенсионната система, бизнес средата, посочва Ганев.

Ноевият кабинет на статуквото", коментира "Сега". Служебното правителство не може да реши никой от проблемите на България: било то рекета на монополистите, реформата на изборното законодателство, амортизираната конституция или бедността. Не му е по силите и късият хоризонт. Но кабинетът би могъл да извърши някои разпоредителни действия, които да ощетят държавата или да отворят вратата за по-сетнешни злоупотреби. Бързата приватизация в период на междувластие крие огромни рискове. Но явно президентът Росен Плевнелиев е натоварен със задачата да довърши започнатото от предишния кабинет, та побърза да нареди транспорта сред секторите, в които има монополи за разбиване, заедно с енергетиката, медиите и др. Гръмките заявки на президента за борба с рекета на монополите са изначално обречени, тъй като изискват промяна на законодателството, а парламент няма.

Източник dnes.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар