четвъртък, 16 януари 2014 г.

Новините днес - 30% данък за богатите; АБВ тръгна в погрешния коридор; Хората дърпат икономиката нагоре. Държавата - надолу!

Най-важното от печатните новини за деня
Новините днес - 30% данък за богатите; АБВ тръгна в погрешния коридор; Хората дърпат икономиката нагоре. Държавата - надолу
Новините днес

"Най-богатите българи трябва да плащат 30% данък", заявява в интервю за "Сега" проф. д-р ик.н. Румен Гечев, народен представител от БСП, зам.-председател на Комисията по икономическа политика и туризъм.


Неговите аргументи: "Няма високоразвита страна, която да не е с прогресивен данък. Защото няма да е развита, ако няма достатъчно ресурси за образование, научни изследвания, здравеопазване, модерна инфраструктура и т.н. Това струва пари, а те няма как да се осигуряват от нисък плосък данък. Затова БСП взе решение за преход към прогресивно облагане. Скалата трябва да бъде плавна и умерена и най-високите доходи да се облагат с около 30%. Повечето страни в Европа, САЩ и Канада имат такава скала. Започва се от 5% след необлагаемия минимум, постепенно ставката расте и се стига до 50-60% и повече."

Според Гечев укриването на данъци трябва да се третира като тежко криминално престъпление. Достатъчно е да влязат няколко души в затвора - "едри риби", и нещата ще се променят. Но ни трябва и работеща съдебна система, изтъква той.

"АБВ тръгна в погрешния коридор", коментира в "Стандарт" социологът Чавдар Найденов. По думите му пускайки на вода паралелната листа на АБВ, Георги Първанов не е могъл да не прецени, че моментът е безкрайно неподходящ за такъв род игри.

Практически сега БСП е най-сплотена. Дори хора, които не могат да понасят партийното ръководство, са "седнали върху ръцете си". Георги Първанов и Ивайло Калфин се позиционират в полето на "националното съгласие", което значи между центъра и БСП. Но днес има фрагмент само наляво от Столетницата, казва още той.

Мнозина очакват разделението в БСП да се пренесе и върху червените кметове. "Стандарт" представя две позиции. Кметицата на Смолян Дора Янкова - смята се за близка до Ивайло Калфин, но твърдо остава на страната на Сергей Станишев: Обречен си, щом тръгнеш срещу своите. В такива моменти реалистично отчиташ, че си партиен човек, принадлежиш към партия, към общност, обединяват те идеи и носиш отговорност. Убедена съм, че ще изпълним политическата задача да бъдем първа политическа сила на евроизборите.

Кметицата на Перник Росица Янакиева, един от учредителите на проекта АБВ, казва: Ние отправяме провокация не само към БСП, а и към всички партии, защото след 25 години на преход се намираме много по-назад, отколкото когато тръгнахме по пътя на промените. Длъжни сме да го направим, защото тази държава трябва да има някаква перспектива и хората да имат сигурност.

"Подвижните пясъци в политиката ни", коментира в "Преса" проф. Кръстьо Петков. Той отбелязва, че сме свидетели на рядко срещано явление: за броени месеци българското политическо пространство се преформатира, а главните агенти в него - партиите, се престроиха в нови редици. От верижната реакция на партийно делене може да направим една предварителна констатация: на предстоящия вот за европарламент българските избиратели ще имат възможност за първи път от дълго време да избират между две десни, две леви и две националистически формации. Което не означава, че изборът им ще бъде сполучлив. Причината е, че сегашното преструктуриране, подобно на всички предишни опити, се гради на нездрава, флуидна основа, на подвижни пясъци. И се мисли и провежда като разцепление, а не като консолидация на електоралната основа.

"2014-а - годината на политическите зомбита", е анализът в "24 часа" на политолога Димитър Аврамов. Новата 2014-а започна унизително за България, посочва той. Комисарят по бежанците на ООН поиска страните от ЕС да нарушат временно граничните споразумения и да не връщат обратно бежанците, дошли от България, заради "нечовешките условия", в които са поставени у нас. Това е тежък имиджов удар по страната ни. Само няколко дни по-късно един политик ни хвърли в друг скандал (лидерът на "Атака" Волен Сидеров и скандалът на летището във Варна, б.р.). Още незатворили тази страница, попаднахме в нов скандал - БСП започна да се цепи, а поводът е реанимирането на АБВ. Родено през 2010 г., набързо заровено за три години, а сега бе изровено и представено като алтернатива. Във филмите на изровените неща им казват "зомбита". На езика на компютрите "зомби" е процес, изпълнил предназначението си, който не се затваря, а продължава да стои застинал и да източва ресурсите на системата. Аврамов прогнозира: Ще вървим пак към бъдещето с гърба напред, забили
взор в миналото.

"Хората дърпат икономиката нагоре. Държавата - надолу", коментира в "Труд" Явор Алексиев, икономист в Института за пазарна икономика. През последните 12 месеца се наблюдават някои бледи положителни тенденции. Утвърждаването им обаче е под заплаха. Това се вижда в цялостната философия на бюджет 2014, амбициозно лансиран като "социален", целящ "рестартиране на икономиката". Социалното в него се изчерпва с наливането на едни пари в нереформираната социална система. А под рестартиране на икономиката ясно прозира желанието за разширяване на ролята на държавата в икономическия живот. Истината е, че няма по-добра социална политика от рестартирането на икономиката. Хората, които имат работа и доходи, нямат нужда от социални помощи. Въпросът е доколко похватите на родните политици помагат или пречат на този процес. Това, което се иска от управляващите, е политическа далновидност, фискална стабилност и по-малко пречки за бизнеса.

0 коментара:

Публикуване на коментар