Българското правителство обмисля да въведе облекчения за инвеститорите във филмовата индустрия - област, с голям потенциал за вложения. Това каза пред Нова телевизия посланикът на САЩ Джеймс Уорлик. Той посочи кинопродукциите като пример за една от многото области, в които компаниите от САЩ проявяват интерес да инвестират в България и региона.
Дипломатът посочи, че САЩ са инвеститор номер 1 у нас за миналата година, но правителството, за да привлече нови вложения, трябва да гарантира сигурността на бизнеса чрез върховенството на закона.
Уорлик отбеляза, че в борбата с престъпността правителството има напредък, но предстои още работа за налагане на върховенството на закона и борбата с корупцията и организираната престъпност. "Улиците са по-безопасни, отколкото преди 3-4 години, направиха се важни арести, но има и други проблеми - да има съдебна система, която да гарантира че правосъдието възтържествува", каза американският посланик. "Хората искат да има върховенство на закона, хората искат да видят присъди, писнало им е от корупцията", допълни той.
Запитан как гледа на делото "Октопод" Уорлик отговори, че е впечатлен от редицата важни арести, показали, че пипалата на "Октопода" се разпростират много на дълбоко. В същото време той подчерта, че "не само трябва да има арести, но и сега прокуратурата да изгради убедителни дела, а съдебната система бързо, ефективно и справедливо да отговори на тези случаи". "Българските хора искат да видят, че хората, които редица години стоят над закона, са зад решетките."
Според дипломата никой в България не трябва да се чувства над закона. "В миналото е имало хора, които са смятали, че са недосегаеми и че никой няма да ги преследва, защото са имали много пари и политическа власт. Посланието трябва да е, че никой не може да стои над закона", каза Уорлик.
Помолен да коментира списъка, публикуван в печатните медии, с имена на бизнесмени, на които е отказана американска виза, Уорлик отговори, че като посланик лично няма правомощия да издави или отнема визи, а това се прави от консула по решение на Вашингтон. "Всеки, който кандидатства за виза за САЩ, трябва да отговаря на изискванията на законодателството на САЩ, и ако вярваме, че по някакъв начин е нарушил законодателството на САЩ, не можем да издадем виза или ще отнемем издадената. Това е прост факт, валиден в цял смят, не само за България", каза той. Уорлик отрече да има списък на нежелани персони. "Всяко искане се разглежда много щателно и сериозно, всеки случай е индивидуален, няма списък от лица с предрешено решение", допълни той и отказа да коментира конкретно случая с депутата от БСП Румен Петков.
Посланикът на САЩ не обвърза пряко влизането на България в зоната "Шенген" с отпадането на американските визи, но отбеляза, че присъединяването към общоевропейското пространство за свободно движение е положителна крачка за страната. Той посочи, че все повече български бизнесмени и туристи получават десетгодишни визи, което улеснява значително пътуванията им в неговата страна.
Източник dnes.bg
четвъртък, 31 март 2011 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар