Общите загуби на държавата от 1998 до 2011 г. са 976.6 млн. лв. в резултат на нарушения по организирането на конкурси за изпълнение на обществени поръчки, тяхното възлагане и изпълнение.
Това показват данните на Института за пазарна икономика, който публикува третото издание на анализа "Успехите и провалите на българските правителства". То допълва първото от 2008 г. и второто от 2011 г. издание с нови 109 доклада. Така обновеният анализ включва 697 одитни доклада и обхваща 14 години - от 1998 до 2011 година.
Най-честите случаи са на разделяне на голяма поръчка на две по-малки с един и същ изпълнител, прекомерно завишаване на минималните изисквания, поставяне на такива, които нямат отношение към способността на изпълнителя да предостави дадена услуга, изискване за годишен оборот, който надвишава необходимия по Закона за обществените поръчки и други.
Чрез предварително определени показатели за оценка разгледаните в докладите дейности на администрацията условно се определят като "успехи" или "провали". Тези, чието изпълнение и резултати не позволяват да бъдат зачислени към едната или другата група, са разглеждани като "некласифицирани".
Направените държавни разходи в разгледаните 697 одита възлизат на 90 млрд. лв. от общо 225 млрд. лв. държавни разходи за този период според отчетите за изпълнението на държавния бюджет. Така направеният преглед обхваща близо 40% от всички направени държавни разходи.
Обобщените данни показват, че като случаи на успех се определят 173 от разгледаните доклади и те са за 27 млрд. лв., случаите на провал са от 283 доклада за 34 млрд. лв. Не могат да бъдат сложени в нито една от групите 241 доклада за 28 млрд. лв.
Чисти загуби са установени в 13.4 на сто от разгледаните доклади и в 26.5 на сто от определените като провали случаи.
Източник dnevnik.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар