Работещите роми в България са над два пъти повече, отколкото заетите във Франция, показа проучване на Агенцията на Европейския съюз за основните права. То е първа стъпка към преодоляването на острата липса на данни за социално-икономическото положение на ромите в ЕС, съобщиха от агенцията.
Данните, събрани в 11 държави членки сред граждани от ромски и неромски произход, показват мрачна картина за положението на ромите, обхванати от проучването, коментират експертите по основните права. "Сравнението с лица от неромски произход, които живеят в непосредствена близост, показва значителни различия в тяхното социално-икономическо положение, въпреки че положението на респондентите от неромски произход също често е тревожно", продължава обобщението.
Средно по-малко от един от трима от запитаните роми на възраст между 20 и 64 години имат платена работа. Най-голям е процентът на заетите представители на малцинството в Чехия – 42%, като на дъното на класацията са Франция, Португалия и Италия, съответно с 14%, малко над 11% и 11.0%. В България платена работа имат 35% от ромите.
Данните показват още, че средно около 90% от обхванатите в проучването роми живеят в домакинства, чийто еквивалентен доход е под националните прагове на бедност – във Франция, Италия и Португалия са по 98%, в България 89%, като най-ниско е нивото в Румъния – 81%.
Средно около 40% от обхванатите в проучването роми живеят в домакинства, в които поне веднъж през последния месец някой е трябвало да си легне гладен, защото не могат да си позволят да купят храна. Агенцията открива сериозен проблем с напускането на училище в ранна възраст на ромски деца от България, Румъния и Гърция.
В домакинствата на обхванатите в проучването роми в една стая средно живеят повече от двама души, а около 45% от ромите живеят в домакинства, в които липсва поне едно от следните основни жилищни удобства, а именно закрита кухня, вътрешна тоалетна, закрит душ или баня и електричество, показва още докладът на евроагенцията.
Данните на Агенцията на ЕС за основните права излизат в момент, когато Европейската комисия представи обобщението си от националните стратегии на държавите членки за интеграцията на ромите. Според Брюксел страните трябва да приложат своите стратегии за подобряване на икономическата и социалната интеграция на ромите в Европа, които наброяват между 10 и 12 милиона души и все още са жертва на сериозна дискриминация.
Източник dnevnik.bg
понеделник, 28 май 2012 г.
Проучване: Работещите роми в България са над два пъти повече от тези във Франция
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар