"За кучетата - шокова кастрация." Това предлага в интервю за "Труд" омбудсманът Константин Пенчев. "В България има модерен европейски Закон за защита на животните, който обаче не се прилага. А проблемът с кучетата е национален, въпреки че законът възлага на общините да се справят с него. За да се реши въпросът, подходът трябва да е следният - вземаш, кастрираш, обезпаразитяваш и връщаш на същото място. Защото е доказано, че ако не върнеш кучето на същото място или го убиеш, просто се появяват други на негово място”, смята Пенчев.
Според него, за да проработи това, трябва да има единен регистър за всички кучета и шокова кастрация в цяла България.
По думите му избивайки кучетата, проблемът остава нерешен."Има данни, че всяка година се появяват по 120 000 нови бездомни кучета в цялата страна. Това са изхвърлени домашни кучета и тяхно поколение. Няма как да се реши проблемът с приюти и милиони, става с регистрация и кастрация", заявява омбудсманът.
В отговор на въпрос Пенчев коментира и решението на Бургаския административен съд да отмени такса смет в общината: "Законът казва, че тя се определя според действително извършената услуга или по други подобни критерии, когато е трудно изчислима. Приветствам решението на бургаския съд, но искам да напомня, че и административният съд на София отмени такса смет в столицата, а след това Върховният административен съд /ВАС/ обяви изчисляването за законно. Надявам се ВАС да преосмисли практиката си и да сложим край на това безобразие. Защото, да, сложно е да се изчисли кой колко боклук изхвърля, но данъчната оценка не може да е критерий."
Източник dnes.bg
вторник, 29 май 2012 г.
Решението за омбудсмана - шокова кастрация за кучетата
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар