Президентът Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в парламента Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Решението му е на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията.
Законът е върнат изцяло, а не само някои негови членове, както направи президентът преди ден със закона за ВСС.
Така депутатите ще могат да го ремонтират изцяло на второ четене, обясни на извънредна пресконференция следобед земеделският министър Мирослав Найденов.
Той бе категоричен, че оглавяваното от него министерство с този закон повече няма да се занимава и цялата отговорност за него оттук-нататък носят депутатите.
"Останахме неразбрани от една част от обществото”, призна Найденов, който продължава да смята че спорният закон е добър.
Според президента обаче, той създава основателни съмнения за несъответствие с основните начала на Конституцията и правата на гражданите, за противоречие с правото на Европейския съюз и за небалансирани решения, които ще ни изправят пред непоправими последици за околната среда.
Опазването, защитата и подобряването на качеството на природата и горските ресурси не е само национална цел, а и общоевропейска, пише още в мотивите на Плевнелиев.
Той не пропуска да спомене и положителните цели, които е искало да постигне НС с приемането на закона - развитието на регионите, туризма и спорта, да улесни изпълнението на мерки за защита от вредното въздействие на реките за предотвратяване на природни бедствия.
Найденов обаче влезе в задочен спор с президента, като на няколко пъти подчерта, че се е надявал законът да спомогне за нови инвестиции в туризма и скииндустрията, но заради протестите на младите хора в София през последните дни е принуден да се откаже от него.
"Аз разбирам младите хора, когато се провеждаха протестите за заменките със земи, аз бях с тях, заяви той. Министърът не пропусна на нападне предишните управляващи, който правили скандалните заменки, а сега си упражняват политическата реч върху Закона.
Той обясни, че след управлението на ГЕРБ ще останат магистралите и спортните зали.
”Надявахме се да останат и ски пистите”, каза Найденов. ”Да са живи и здрави сладващите и по-следващите да видим какво ще направят. Да сме живи и здрави и ние, да се спуснем поне веднъж по пистите”, завърши министърът.
Тези млади хора в голямата си част едва ли са се интересували от дебатите по Закона. Протестиращите вярват, че спасяват горите от инвеститорите, обясни Найденов.
Три дни подред протестиращи излизаха в центъра на София и блокираха движението около Орлов мост. Днес те се готвеха да излязат на улицата отново. Демонстрантите настояваха президентът да наложи вето и това беше единственият вариант, който ги устройваше.
Мирослав Найденов остана обиден и на кметовете, на които по думите му е щял да помогне този закон.
Той се зачуди, че те не са защитили промените и се запита още къде са били сноубордистите и скиорите и защо не са го подкрепили. Найденов обясни, че е очаквал да има протести срещу Закона, но е очаквал и подкрепа.
Източник dnes.bg
събота, 16 юни 2012 г.
Президентът наложи вето на Закона за горите
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар