четвъртък, 31 януари 2013 г.

Писмото на един емигрант до властта: Защо мълчите, когато Лондон ни обижда?

Писмото на един емигрант до властта
Наш емигрант, който от 3 години живее и работи в Лондон, изрази възмущението си от мълчанието на нашите управници относно антибългарската кампания, която се вихри на Острова през последните седмици. В отворено писмо до президента, премиера и външния ни министър 35-годишният Димитър Димитров от Варна призовава властта у нас най-после да реагира на нападките и да защити гражданите на България. От няколко дни апелът му обикаля социалните мрежи и предизвиква лавина от коментари, предаде Стандарт нюз.


Ето и самото писмо:

До Росен Плевнелиев, Президент на Република България
До Бойко Борисов, министър-председател
До Николай Младенов, министър на външните работи

До българските медии

Уважаеми г-н Президент,
Г-н Борисов,
Г-н Младенов,

Казвам се Димитър Димитров и от 3 години работя и живея в Лондон, Великобритания.
От почти година отношението на английските власти към българските емигранти е изключително негативно. Това рефлектира и върху отношението на обикновените хора в Англия към нас.

Г-н Президент,
Аз мога да разбера тяхното отношение. Защото те не правят разлика между честен български работник и просяк или крадец от ромски произход.

Но аз не разбирам отношението на България към този проблем. По-точно липсата на такова.

Ние сме третирани като най-долна класа хора. Защото такива сред нас наистина има. Но повечето от емигрантите сме отишли на Острова, защото тук, в България, няма място и работа за нас.

Аз работя в Лондон, но повечето ми пари идват в България. За да помогна на баща си да си оправи покрива. За да помогна на семейството си да живее нормално и да не изпитва лишения. За да мога и аз за месец поне да прекарам време с близките си, доставяйки си елементарни удоволствия.

И затова си мисля, че е крайно време България да се намеси. Да се намесите Вие, г-н Президент, г-н Премиер и г-н Външен министър. Защото посолството ни в Лондон е не просто „Мисия Лондон”. То е “Mission impossible”.

Отзовете мисията си в Лондон. Те са там, за да помагат на българите. А в най-добрия случай те не пречат. Но не защото правят нещо както трябва, а защото ги няма никакви.

Защо България позволява да насочват негативни кампании към нейните граждани, както пише в-к „Гардиън”?

Защо България позволява да наричат гражданите й „мърляви сънливци”, по думите на общинския съветник Ники Айкън. „Уестминстър е готов да плати хиляди паундове за вагони, с които да изпрати мърлявите сънливци от България и Румъния обратно вкъщи и да прочисти техните импровизирани лагери”, казва въпросният лондонски управник.

Защо позволявате тази дискриминация?

Аз съм европейски гражданин, както хилядите ми сънародници тук. И очаквам държавата, от която все още не съм се отказал и в която харча повечето си пари, да ме защити.

Но от Ваша страна – ни вопъл, ни стон.

Аз не се чувствам добре в Лондон. Но в британската столица аз не съм безработен. Или пък ниско платен. От друга страна – аз работя повече от всеки поданик на Нейно Величество. И знам, че така съм ценен и за Великобритания, където плащам данъци и осигуровки, и за България, където харча спечеленото.

Очаквам Вие, г-н Плевнелиев, да направите нещо за нашия имидж на Острова.

Очаквам Вие, г-н Младенов, да направите визита заради проблема. Макар и маскирана зад дипломатическа среща по друг повод.

Очаквам Вие, г-н Борисов, да покажете на Вашия колега Камерън истинското лице на България.

Крайно време е да направите нещо.

Защото съвсем скоро ще дойде моментът, в който англичанин, щом чуе, че си българин, ще те заплюе на улицата.

С уважение и в очакване,
Димитър Димитров, на 35 години, от Варна и Лондон

Жълт код заради силен вятър в 10 области

Прогноза за времето
Минималните температури днес ще са между минус 2° и 3°, максималните - между 5° и 10°, в отделни райони на Западна България - до 13°-14°
В областите, за които е обявен жълт код, ще духа запад-северозападен вятър със средна скорост 15-18 м/сек.

Жълт код е обявен в 10 области на Северозападна, Северна и Южна България за днес, съобщиха от НИМХ.

Кодът е в сила заради силен вятър в областите: Видинска, Монтанска, Врачанска, Плевенска, Ловешка, Габровска, Великотърновска, Русенска, Пазарджишка и Пловдивска.

В тези области ще духа запад-северозападен вятър със средна скорост 15-18 м/сек.

Над страната ще се заоблачи. Над източните райони и на места от запад на изток ще превали дъжд. Ще се усили вятърът от северозапад, с него ще проникне малко по-студен въздух и в Предбалкана и по високите полета на Западна България дъждът временно ще се примеси със сняг.

Следобед от северозапад облачността бързо ще се разкъса и намалее.

Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София около 2°. Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в отделни райони на Западна България - до 13°-14°, в София около 7°.

Над планините облачността ще е значителна и над 1500-1600 метра ще превали сняг. Ще бъде ветровито със силен и бурен северозападен вятър. С него в следобедните часове ще застудее.

По Черноморието облачността ще е значителна и ще превали дъжд. Преди обяд за кратко вятърът ще е югозападен, но бързо ще се ориентира от запад-северозапад и ще се усили.

Източник sinoptik.bg

Баретата е нападнат от професионалисти

Златомир Иванов се срещал с Алексей Петров, разкри Цветанов

Стрелбата срещу Златомир Иванов - Баретата е добре подготвяно престъпление, заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов пред TV7.

„Нападението е професионално подготвено. Мястото е добре подбрано и за да може да се подготви мястото за стрелба, е имало подготовка поне няколко седмици предварително”, обясни МВР шефът .


Златомир Иванов беше прострелян четири пъти на влизане в Съдебната палата във вторник. Стрелецът използвал таванско помещение в сграда на бул. „Витоша“ 2, което запали минути след стрелбата.

Две от версиите, които се разследват за покушението, са финансови неуредици и трафик на наркотици, уточни тази сутрин Цветанов.

Той обясни, че Баретата от години е известен на органите на ред. Цветанов посочи, че при разпитите на приближени и противници на Баретата се появили "много интересни неща".

„Към 2009 година имаше изпратена жалба до президентството, където един от основните играчи в подземния свят през последните години е алармирал за нередности и за притеснения, които има в ДАНС (ръководена тогава от Петко Сертов). В информацията се визира конкретно Алексей Петров и неговото обкръжение в ДАНС, а също и Златко Баретата”, разкри вътрешният министър.

В този сигнал се говори за конкуренцията между Златомир Иванов и Алексей Петров и за среща между двамата, в която става въпрос за разпределението на наркопазара. Въпросното писмо не е било взето под сериозно внимание и е изпратено в архива.

По думите на Цветанов Златомир Иванов-Баретата и Алексей Петров в началото са били тандем. Баретата се отнасял с необходимото уважение към Петров, наричал го е Майора.

В последствие обаче всеки тръгва по своя път, като мисли, че може да е по-велик и по-силен и започват съревнованието.

Състоянието на Златомир Иванов – Баретата остава тежко и не може да се комуникира с него, каза още вътрешният министър.

Вчера беше направен повторен оглед и в таванското помещение, което беше подпалено веднага след стрелбата срещу Баретата. Тогава беше намерено оръжието – автомат със заглушител и други веществени доказателства. Назначени са експертизи.

Цветанов отново заяви, че за него остава е загадка защо, след като има присъда от 8 години затвор на първа инстанция за лидер на организирана престъпна група, Баретата има променена мярка – домашен арест.

По думите му това винаги създава възможност за генериране на нова престъпна дейност, както и за заплаха на живота на хората, осъдени на първа инстанция.

Когато имаме неадектватно правораздаване и дълги срокове, няма как да очакваш положителното развитие на нещата, коментира Цветанов.

Той отправи критика към предишните управляващи, които по думите му са позволили на обикновени престъпници да израснат през годините и да станат "вековни дървета".

МВР шефът беше категоричен, че сегашното правителството няма да направи крачка назад в борбата с тежката организирана престъпност.

Източник dnes.bg

Изборът е: С Борисов или Станишев е по-зле...

Преглед на печата на 31 януари

Преглед на печата
Чака ни битка "С Борисов е зле" срещу "Със Станишев е още по-зле", е изводът на анализа на "Сега". Задава се първата избирателна кампания, изцяло насочена към миналото, а не към бъдещето. Мнозина наблюдатели предрекоха, че в месеците до изборите ще видим един нов Борисов, по-мек, позитивен, внушаващ стабилност, надграждане.
Засега е ясно, че Борисов ще си бъде непредвидим. Ако пък БСП си вярва, че референдумът е вот срещу Борисов, то я чакат неприятни изненади. "ГЕРБ управлява зле държавата", твърдят от "Позитано". Опозицията ще се вторачи в настоящето, управляващите - в миналото. Последна ще е думата на избирателите, които в Деня на шоколада - 7 юли - ще решат какво ще им се услади и вгорчи.

Остри политически коментари посрещнаха избора на премиера Бойко Борисов за образователен министър, пише още всекидневника. Изданието припомня, че на 30 януари министърът номинира за поста председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, който е съмишленик на БСП по темата АЕЦ "Белене" и съинициатор на проведения преди дни референдум. Въпреки очакването на Борисов, кандидатурата едва ли ще се радва на подкрепа в парламента извън ГЕРБ. Оптимизмът на премиера за политическа подкрепа се оказа прибързан. "Защо човек от БСП става министър в кабинета на ГЕРБ? С този избор правителството цели да си осигури щит срещу атаките на академичната общност", коментира депутатът от "Синята коалиция" и бивш образователен министър Веселин Методиев. От БСП също обявиха назначението за "кризисен пиар". "Дълбоко съм учуден, че акад. Воденичаров се е съгласил.

Той е достоен човек, но въпреки качествата му ние няма да го подкрепим, в оставащите месеци до изборите политиката в сферата на образованието и науката ще остане непроменена", заяви левият депутат Антон Кутев. "И магьосник да е, той не би могъл да сътвори чудеса при тази финансова рамка, която му е зададена от Симеон Дянков", счита председателят на ДПС Лютви Местан.

Пред "Труд" проф. Петър-Емил Митев коментира назначението на новия просветен министър и прави обзор на партийния живот с прогнозна насоченост напред във времето: "Постът на академик Стефан Воденичаров е намек за възможни мостове към БСП. За ГЕРБ най-опасни са корупционните скандали, а ДПС трябва да избира между политическата изолация и крачката вляво към БСП."

"Отстраняването на образователния министър Сергей Игнатов е закъсняло, той трябваше да бъде махнат преди 3 и повече месеца, защото допусна някои много тежки грешки", заявява в своето интервю пред "24 часа" проф. Огнян Герджиков. Според него новият министър Стефан Воденичаров не може да направи никакви реформи в оставащите 4-5 месеца до изборите.

"ДПС не трябва да защитава, а да отлъчи от редиците си побойниците на Октай Енимехмедов", смята юристът от НДСВ. Той недоумява защо прокуратурата още не е повдигнала обвинения срещу тях. Проф. Герджиков предрича политическа криза поради невъзможност на партиите от следващия парламент да съставят правителство.

"Много тревожни и притеснителни са събитията от последните дни", коментира посланикът на САЩ Марси Рийс в публична лекция пред Атлантическия клуб. Така тя отговори на репортерски въпрос за покушенията срещу Ахмед Доган и Златко Иванов-Баретата, пише "24 часа". Според г-жа Рийс обаче насилието никога не е отговор."Очаквам политически изявления на българското правителство. Трябва да има реакции и отговорност от правоприлагащите органи, които по някакъв начин да овладеят процеса. Не мисля, че тези атаки ще върнат България към тъмното минало, но те предизвикват сериозна тревога и трябва политиците да дадат гаранции, че такова нещо няма да се повтори. Впечатлени сме от професионализма и решителността, с които българските експерти работят върху разследването на атентата на летище Сарафово и очакваме резултатите от него", каза американският посланик. Изданието посочва в тази връзка разкритие на службите за сигурност за бомбената атака от 18. 07.2012 г. - терористичната група, отговорна за атентата в Бургас,се е състояла от араби с двойно гражданство, единият от които е притежавал австралийски паспорт, а другите двама - канадски паспорти.

"Капитал Daily" съобщава: "Българските медии - все по-несвободни". За година страната е пропаднала с още седем позиции в световния индекс на "Репортери без граница", в ЕС сме на абсолютното дъно. Според оповестения в сряда доклад за една година България е "скочила" от 80-а до 87-а позиция в света и според резултатите от изследването дори държави като Намибия, Кабо Верде, Гана и Суринам са ни изпреварили. Това е най-ниското класиране на страната ни от създаването на класацията през 2002г., когато България е стартирала на 38-а позиция. В сегашния доклад на "Репортери без граница" лаконично се коментира, че "обещанията за реформа не се сбъднаха, а интернет е престанало да бъде безопасно място за журналистите на свободна практика". Сред страните от Европейския съюз България е на абсолютното дъно.

На първа страница "Дума" алармира: " Онколекарства пак поскъпват". Болните са принудени да купуват медикаментите от чужбина. Български дистрибутори са се възползвали, че лекарства за лечение на рак не могат да бъдат намерени у нас и са повишили многократно цените им. Повишението на цените обаче не е свързано с производителите на лекарствата, защото регистрираните цени в Регистъра на пределните цени и в Позитивния лекарствен списък не са променени. Заради липсата на препаратите болните са принудени да ги търсят на свободна продажба в аптеки. Основната мярка на здравния министър Десислава Атанасова за поевтиняване на лекарствата е провалена, твърдят запознати с проблема. "Новинар" коментира назначаването на Андон Роков като временен ръководител на ДКЕВР. Роков е юрист, притежава дългогодишен опит в областта на енергетиката и търговското право. За нов председател на ДКЕВР се спрягат имената на депутатите от ГЕРБ Димитър Главчев и Диан Червенкондев, както и това на Анджела Тонева от ДКЕВР.

"Основни стоки поскъпнаха и по света, и у нас", е заглавието на интервюто на председателя на Съвета на директорите на Софийска стокова борса Васил Симов, дадено за "Сега". "Като гледаме миналата 2012 г., можем да твърдим, че борсата наистина е огледало на икономиката. Всички тенденции, които се наблюдаваха при нас, отразяваха и проблемите, и успехите на бизнеса. Все повече държавни и общински структури участват в търговете ни. Има и друго - постигнахме връх в цялата си 22-годишна история по отношение обема на търговията. Той достигна 796 милиона лева, което показва, че наистина сме станали активен и сериозен център за търговия в България. През последните години непрекъснато расте и броят на сделките, а 2012 също беше рекордна - почти 1400 сделки", подчерта г-н Симов.

Три фирми бяха отличени с Наградата на германската икономика за 2012 г., съобщава "24 часа". Организатор на класацията е Германо-българската индустриално-търговска камара. В категорията "Голямо предприятие" наградата отиде при "Луфтханза техник София". Тя бе връчена от министъра на икономиката Делян Добев. "Винтерхалдер България" бе отличен в категорията Малко или средно предприятие", а наградата даде кметът на София Йорданка Фандъкова.

"Либхер хаусгерете Марица" взе отличието в новосъздадената "Отворена категория" за специални проекти и социален ангажимент. Наградата връчиха двамата вицепрезиденти на камарата Огнян Донев, изпълнителен директор на "Софарма", и Рамон Харпс, управител на "Енви Кон България".

"Шест млн. лв. се дават годишно на топлинните счетоводители в столицата", уточни кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя настоява за преразглеждане на договорите между "Топлофикация" и фирмите за дялово разпределение, съобщава "Телеграф". "След като получават тези пари, те би трябвало да носят отговорност пред клиентите и да дават яснота как са изчислени сметките", заяви г-жа Фандъкова. Очаква се парламентът да възложи на Сметната палата да направи одит на "Топлофикация София", на топлинните счетоводители и на двата контролиращи органа - ДКЕВР и Министерството на икономиката.

"Труд" цитира коментар на "Дейли Мейл": "Скоро такива като Баретата ще са в твоя град, близо до теб". С това предупреждение излизат британци, предизвикани от показния опит за убийство на Златко Баретата пред Съдебната палата в София вчера. 42 коментара своеобразно повтарят или отклоняват горното съобщение. По този повод "24 часа" отразява искането на българските емигранти за незабавно отзоваване на посланика ни в Лондон - Константин Димитров. Посланикът, от своя страна, заяви, че ще има реакция на високо ниво, ако Лондон се опита да ограничи законните права на българите. "Британските власти знаят, че не могат да забранят на българските граждани да посещават Великобритания и не могат да продължат ограниченията след 1 януари 2014 г.", подчерта посланик Димитров. Българите и румънците се оказаха удобна мишена за страховете на англичаните от емигранти. Флагман на тези страхове стана британският евродепутат Найджъл Фарадж, който каза, че 29 млн. души от България и Румъния ще пристигнат догодина във Великобритания. Представата, че двете страни са източник на нежелани емигранти се засилва и от липсата на адекватна реакция от страна на София,която пази пълно мълчание по въпроса досега. Анализът на вестника обобщава: "Цинизмът на Лондон вещае заплаха от надигане на ксенофобски страсти".

"Пайнер Медиа" се отказва от евросубсидията около която се вдигна скандал в последния месец, новината бе потвърдена пред "Труд" от министъра на еврофондовете Томислав Дончев. Документите за отказ вече са входирани в деловодството на Управляващия орган на програма "Конкурентноспособност". В писмото фирмата заявява, че ще купи със собствени средства техниката за модернизацията на студиата, тъй като те са от "изключителна важност за дейността на компанията".

Източник dnes.bg

вторник, 29 януари 2013 г.

Късни ли са трите оставки за туширане на проблемите...

Преглед на печата на 29 януари

Преглед на печата
Три оставки поиска и получи премиерът Бойко Борисов, за да тушира проблемите, които правителството му има заради неспазване на европейски директиви и принципи. Това е водещата новина за всички всекидневници днес.
След като три месеца беше глух за драстичните нарушения в научния фонд, премиерът изведнъж повярва на учените и реши да жертва просветния си министър Сергей Игнатов, пише "Сега". Решението му идва дни преди лично председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу да изслуша учените в Брюксел. С Игнатов си отива и управителят на фонд "Научни изследвания" Христо Петров. Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев пък се оказа виновник за двете съдебни процедури, които Брюксел откри заради монопола на пазара на ток и природен газ.

За злоупотребите във фонд "Научни изследвания" алармира още през ноември м. г. "Труд". Тогава професор Мирослава Кортенска разкрива корупционните практики в интервю за изданието. В днешния брой на "Труд" тя допълва: "В парламентарната комисия по образование на два пъти Игнатов прикриваше злоупотребите, като твърдеше, че във фонда всичко е наред. Освен това именно в парламента разбрахме, че той не спазва закона за научното развитие, приет преди 2 г. от ГЕРБ, не се отчита пред НС за разпределението на публичните средства за иновации. Значи имаме министър, който не спазва закона, назначава без ценз, слага чадър над корупционните схеми на Петров. Добре е, че Игнатов сам излезе от ситуацията, като си подаде оставката и по този общоприет и цивилизован начин приключи "Игнатовгейт". Поне по нещо да заприличаме на нормална държава!"

На първа страница "Новинар" акцентира върху другата водеща новина: "Няма да продавам ВМЗ за 1 лев", каза пред работниците от ВМЗ-Сопот премиерът Бойко Борисов. Той даде срок от 1 месец на ръководството на завода за оздравяване на ВМЗ. Междувременно стана ясно, че Борисов ще отложи освобождаването на шефа на предприятието от поста му, въпреки че не е доволен от работата му.

Денонощие след края на референдума ЦИК не знае каква е активността, макар че малко преди края на изборния ден говорителят Бисер Троянов обяви, че тя е около 20 процента, подчертава в "Сега". Бе обявено и съотношението между противниции поддръжници на АЕЦ. По-нататък ЦИК продължи да съобщава колко процента са "за" и колко - "против", но не и колко общо са гласували.

"Референдумът виси на 14 хиляди гласа", се посочва в заглавие на "24 часа". На косъм от провала - 20,2 процента, е била избирателната активност в неделя. "Съдбата на плебисцита може да бъде решена от няколко хиляди гласа", коментират запознати. "24 часа" изчислява, че 0,2 процента от избирателите, които по списъка на ГРАО са общо 6 949 120, са 13 898 гласа.

Успешен референдум и първа стъпка към утвърждаването на националното запитване като нормална практика отчете вчера лидерът на БСП Сергей Станишев минути след края на изборния ден в неделя, допълва по темата "Дума". За първи път Борисов е от страната на губещите. До този извод достига социологът Юрий Асланов. В интервю за "Дума" той подчертава, че след оповестените резултати от референдума е възможно да се стигне до презареждане на общите нагласи преди парламентарния вот. "Развенчаването на мита за непобедимия лидер ще окуражи избирателните нагласи, които до този момент не са се проявявали", прогнозира Асланов.

В друго интервю за "Дума" председателят на ВМРО Красимир Каракачанов изразява и своята позиция по въпроса: "Победител е идеята за българска ядрена енергетика. Все пак мнозинството от хората гласува "за" българската ядрена енергетика, а това е победа за една кауза. Зад тази кауза застанаха различни политически формации, застанаха хора, които в случая бяха политически неутрални. Това е победа за България."

"Българските политици нямат достойнство. Редно е, когато си загубил, да кажеш - окей, искам прошка, продължавам нататък, като си отчитам грешките", категорично заявява пред "Труд" математикът Михаил Константинов. "Нашите нямат доблестта и мъжеството да признават грешките си. Много са далеч от политици като Чърчил, който, когато губи изборите след войната, казва: "Приемам поражението, отивам в опозиция и ще се боря отново за идеите си." Нито един наш политик няма смелостта да го направи. Напротив, за да се изкарат всички победители, говорят глупости. Вече се чудя къде е представителството на интелигентните хора в България", споделя Констатинов. Според него изводите, които трябва да извлечем след референдума са няколко: "Първо, трябва да се промени законът за референдумите, като се приеме по-нисък избирателен праг. Второ, да се реши национален референдум да се провежда заедно с национални избори, а не отделно. Трето, да се изчистят избирателните списъци от фантоми. От 22 г. борим фантомите както свиня бори тиква на двора. Крайно време е това да свърши. Ще има промени в изборния кодекс и няма проблем да се въведе активна регистрация."

Пред "Стандарт" Константинов коментира още: "Много отдавна електоратът не слуша буквално своите лидери и слава Богу. Това показва, че избирателите имат някакъв мозък в главата си и гласуват така, както смятат за правилно. За мен това е изключително радостно явление. Нека да е пределно ясно на българските политици, че те не са феодали в съответната област.

И българските избиратели не са феодални селяни.""2 пъти пробваха да подпишат за АЕЦ "Белене" през главата ми", е заглавието над интервю в "24 часа" с бившия министър на икономиката Трайчо Трайков. "През 2010 г. натискът стана безцеремонен и бяха направени два опита за поставянето на България пред свършен факт с подписването на ангажиращи документи пред главата ми. Ако не ги бях парирал, сега референдум нямаше да има и още милиарди щяха да са потънали", заявява Трайков. По думите му за да има смисъл от национално допитване, въпросът трябва да бъде "да развиваме ли ядрена енергетика, след изтичането на максималния живот на 5-ти и 6-ти блок". Но времето за такъв въпрос е след 20 години, посочва още бившият министър."Обидно ми е като българин, че за трети път след 1944 г. се провежда референдум, и то все по въпроси, свързани със съветските и руски интерес", коментира по темата в друго интервю за "24 часа" кинорежисьорът Евгений Михайлов.

"Нито провал, нито победа - референдумите не са спортно състезание, независимо че съдържат състезателен елемент", изтъква пред "Преса" социологът Кънчо Стойчев. "За съжаление обаче през последните няколко години политиката в България бе принизена до футболен стадион", казва Стойчев. Социологът извежда три основни извода от референдума: "БСП взе политическата инициатива, Бойко Борисов изпълни лупинг на василка беб бабут при приземяването и, трето, юридическата уредба на играта "референдум" у нас се оказа нескопосана." В отговор на въпроса дали допитването се е превърнало в тест за обществената подкрепа на Борсов, Стойчев заявява: "Доколкото убедително спечели позицията "да", то неговото тройно "не" си е чист автогол от центъра на терена, действително майсторско изпълнение."

Имаше ли смисъл референдумът за ядрената енергетика? Върху този въпрос разсъждава в анализ за "Сега" Галя Горанова. Отговорът за нея е ясен - категорично да. "Референдумът бе поучителен с това, че ни разкри неприязънта на политическата класа към пряката демокрация - като се почне от порочните законови правила, та се стигне до култовата фраза на премиера след приключването на вота: "Поздравявам Джокович с победата!"

Оказа се, че в йерархията на ценностите, които изповядва Борисов, тенисът стои много по-високо от пряката демокрация. А 20 милиона лева му се струват скъп харч за някаква си там "социология". Стигна се дотам в абсурда, че подгласникът му Цветан Цветанов благодари на българите за тяхната гражданска пасивност! Не че не го знаехме, но след референдума вече сме напълно сигурни - управляват ни хора, които хал хабер си нямат от демокрация и пет пари не дават за нея", коментира Горанова. Под заглавие "Скромни печалби и загуби от референдум" "Труд"анализира: Никой от политическите играчи не спечели от вота колкото искаше, но и никой не загуби толкова, колкото можеше.

Има само едни, по-невидими играчи, които определено печелят от резултатите като цяло - туризмът, креативните индустрии, еко икономиките и икономиката на знанието. Тези сектори и лицата в тях бяха сравнително мълчаливи при дебатите преди референдума, но определено са доволни - влиянието на червените и националистическите лидери с остарелите им индустриални представи продължава да бъде сравнително ограничено.

В интервю за "Капитал Daily" Станислав Стоянов, управляващ партньор в "Алфа рисърч", обобщава: "В този референдум спечелиха рекордите, защото беше постигнат нов рекорд на национално равнище - за ниска активност. Формулировката на въпроса беше такава, че една голяма част от хората, които бяха против, не видяха в нея възможност да изразят вота си. Кампанията беше водена със стремежа да активизира повече вот срещу управляващите, срещу Бойко Борисов, срещу ГЕРБ. От резултата става ясно, че тя остана тясно партийна на БСП. В подписката за свикването на референдума имаше 770 000 души, а подкрепилите тезата ще се окажат около 850 000 души, т.е. нараснали са само със 100 000 души. И това заедно с гласовете на "Атака" и ВМРО, а отчасти и на ДПС."

На първа страница "Телеграф" съобщава за трагичен инцидент: Свинският грип уби 7-годишно момченце от Пазарджик. Вирусът, известен на епидемолозите като "Калифорния", взе първата си жертва за тази година - първокласника Ники. Заради вируса той получил възпаление на сърдечния мускул и издъхнал въпреки усилията на лекарите.

Сирене с цена в магазина под 7 лева не е сирене. За това алармира пред "Преса" председателят на асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров. По същия начин стои въпросът с кашкавала - ако струва под 10 лева, значи в него има растителни мазнини. Въпреки че от началото на годината продуктите, произведени от палмово или друго растително масло, нямат право да се продават като млечни, изискванията не се спазват. По държавния стандарт килограм сирене се прави прави от 7 литра мляко. При 70 стотинки за литър сметките никак не излизат, коментира Зоров.

Източник dnes.bg

понеделник, 28 януари 2013 г.

Борисов уволни просветния министър Игнатов

Премиерът Борисов уволни просветния министър Сергей Игнатов.

Премиерът Борисов уволни просветния министър Сергей Игнатов.

Това стана само няколко часа, след като Борисов и финансовият министър Дянков се срещнаха с учени във връзка със скандалите във фонд Научни Изследвания.




Игнатов е депозирал молбата си за напускане на поста и тя е била приета от министър-председателя, става ясно от съобщението.Във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съветпроверка във Фонд „Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда, премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на министъра на образованието, съобщи пресцентърът на МС.

Веднага след тазсутрешната среща при премиера вицето Дянков заяви, че министър Игнатов търпи критики. Още тогава, особено като стана ясно, че Игнатов не е бил поканен на срещата, най-вероятно се е коментирало и уволнението му.

В доклада от проверката на ФНИ има над 60 препоръки и тревожни констатации като неправомерно назначаване на хора. Има и конкретни препоръки за провеждане на конкурсите, посочи Дянков, без да детайлизира гафовете, открити във фонда.

През всичките тези месеци, в които вървеше сканадлът с конкурса на ФНИ, на който бяха раздадени милиони на съмнителни научни проекти, Игнатов твърдеше, че всичко е в рамките на закона и защитаваше ръководството на фонда.

Паралелно с това вървяха и дискусиите около промените в закона за предучилищното и училищно образование, които голяма част от родители, експрети и педагози не приеха, като се стигна и до протести.

Египтологът е осмият министър, уволнен от Борисов в мандата на ГЕРБ. Преди него по различни причини си тръгнаха трима здравни министри, транспортният Александър Цветков, първият ни дипломат Румяна Желева, Трайчо Трайков и министърът без портфейл Божидар Димитров.

Ако се опрем на опита на премиера Борисов с уволненията на министри, най-вероятно той ще назначи някой от заместниците на Игнатов за нов просветен министър.

„Замовете", от които може да се избира, са двама.

Милена Дамянова, която осъществява координацията на дейностите, свързани с държавната политика в системата на предучилищното възпитание и подготовка и училищното образование; организацията и контрола на образователния процес и социалния диалог.

Петя Евтимова пък отговаря за младежките политики, международната дейност и структурните фондове.

Изборът не е предизвестен, защото Макар Дамянова да е обвързана с ключовия закон за училищното образование, Евтимова отговаря за европроектите, които бяха обявени за приоритет номер едно на министерството.

Източник news.bg

След референдума парламентът е с развързани ръце

След референдума парламентът е с развързани ръце
Очаквано първият след демократичните промени референдум за развитието на ядрената енергетика чрез нова ядрена централа не успя да премине прага от 4.3 млн. гласували, за да бъде валиден.


Допитването обаче почти сигурно ще успее да изпълни друго условие от закона - да са участвали повече от 20% от имащите право на глас и повечето от тях да са отговорили с "да". В такъв случай законът предвижда предложението, предмет на референдума, да се върне в Народното събрание и да бъде разгледано в тримесечен срок.

Централната избирателна комисия има три дни, за да обяви официалните резултати от допитването, след което трябва да се задейства следващата процедура - решение на парламента.

Какво ще обсъжда парламентът?

Всъщност конкретен текст, който да указва какво трябва да се случи оттук нататък, няма. Разпоредбата какво се случва при активност над 20% препраща към процедурата за разглеждане на гражданската подписка за предизвикване на допитване. Тя гласи: "Органите, до които е отправена подписката за национална гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в тримесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение на своите интернет страници, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии."

Изискването за ново решение не означава, че депутатите трябва да се произнесат по същество с "да" или "не" по въпроса, на който избирателите отговаряха в неделя, коментира за "Дневник" Янаки Стоилов (БСП), който е автор на приетия от миналия парламент Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

Според тълкуванията на юристи Народното събрание по-скоро трябва да приеме решение с мерки и препоръки, произтичащи от резултатите на референдума. Всеки депутат има право да внесе свое предложение с какво решение да излезе парламентът.

Управляващите, които редактираха въпроса на допитването, така че от него изпадна конкретиката за АЕЦ "Белене", не са твърде наясно как ще реагират оттук нататък, показа проверка на "Дневник". Още повече, че според представители не мнозинството, в закона за рефередумите има доста пропуски и неясноти.

Според юрист от ГЕРБ не е задължително Народното събрание да се съобрази с преобладаващия отговор "да". Би могло например да възложи на правителството отново да проучи каква ще е цената на проекта и доколко той е безопасен, коментира той. Можело обаче решението да е за развитие на ядрената енергетика чрез изграждане на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", за който се обяви премиерът Бойко Борисов.

БСП застъпва противоположната теза - че щом законът изисква половината от отговорите да са "да", следва парламентът да начертае мерки за изпълнение на проекта за изграждане на нова ядрена централа.

Заявките досега

От "Синята коалиция" обявиха, че до два дни ще внесат проекторешение за спиране на проекта за АЕЦ "Белене". Подобно решение парламентът прие през март 2012 г., когато подкрепи правителството при отказа му от строеж на АЕЦ "Белене" и отмяната на на две решения от 2004 г. и 2005 г.

ГЕРБ засега обмислят какво ще правят. Социалистите пък вероятно ще изчакат предложението на мнозинството, за да преценят какво ще гласи тяхното. В левицата са на мнение, че въпросът за АЕЦ "Белене" ще се решава истински след изборите от новото мнозинство, а сега просто трябва да бъде спазен 3-месечният срок за произнасяне на депутатите.

Източник dnevnik.bg

Георги Първанов: Шансът ГЕРБ да си намери коалиционен партньор граничи към 0

Георги Първанов прогнозира бъдеща тройна коалиция

Георги Първанов: Шансът ГЕРБ да си намери коалиционен партньор граничи към 0
БСП ще спечели парламентарните избори. БСП ще победи, заяви президентът (2002-2012 година) Георги Първанов пред TV7. По думите му левицата трябва отсега да представи бъдещия си кабинет, защото така ще вдигне доверието в себе си.


Първанов обясни, че става дума за изготвянето на един кабинет в сянка, от който БСП може само да спечели, защото безспорно има добри и силни личности. Бившият държавен глава обаче все пак обясни, че това не означава, че левицата ще “закове“ тези имена.

Първанов добави, че най-вероятно следващото управление ще е коалиционно. Той предложи преговори да започнат да се водят отсега, за да се види как се съвместяват платформите на политическите сили и да се види как да се оформи коалицията.

По думите на президента за едно стабилно мнозинство, което ще трябва да взима трудни решения за борба с кризата, са необходими 130-140 депутати.

Според Първанов твърде вероятно е две партии да не могат да съставят такова мнозинство, както се вижда от настоящите социологически проучвания. Тройна коалиция пък поставяла въпроси за стабилността и хомогенността си.

Президентът в периода 2002-2012 година обясни, че ГЕРБ трудно ще намерят коалиционен партньор.

Да си намери коалиционен партньор ГЕРБ е почти невъзможно. Граничи към 0, категоричен бе Първанов.

Бившият държавен глава смята, че в левицата няма вътрешнопартийно състезание между него и лидера Сергей Станишев. Първанов обясни, че се включва в борбата с ГЕРБ с каквото може и знае, но партията си има ръководител.

Той описа резултата на референдума като един скромен политически успех, който не е оправдал очакванията и амбицията на идеята за развитието на ядрената енергетика.

Моето усещане е, че партията има висока степен на мобилизация, но това не е достатъчно. Тук трябваше да се обединят многото повече формации, защото това беше национална кауза, заяви Първанов.

Той обясни, че ако левицата иска да събере необходимата подкрепа на парламентарните избори през лятото, трябва да излезе от изолацията си.

Източник dnes.bg

Цветанов: Вотът не беше за или против Бойко Борисов

Референдумът не беше за или против Бойко Борисов
„Референдумът не беше за или против Бойко Борисов. Парламентарните избори дават отговори на обществените нагласи и доверието, което хората дават за управление на страната ни. Това заяви вицепремиерът и заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов на пресконференция на партията.


Той призова да не прави паралел между резултатите от референдума и очакванията за парламентарните избори през лятото.

От първия демократичен референдум загубиха всички български граждани, категоричен беше Цветанов.

„Бяха похарчени 20 млн. лева за референдум, за който всички знаехме, че нагласата в обществото е голямо „Не“. От всички имащи право на глас се възползваха само 20-21%. Това означава, че 80% казаха „Не“ и не станаха част от този политически спектакъл на БСП“, посочи Цветанов. По думите му БСП са си направили най-скъпата партийна социология с този референдум. „Българският данъкоплатец плати 20 милиона, за да могат да си направят генералната си репетиция преди изборите“, заяви Цветанов.

Той изчисли, че заедно с негласувалите и тези, които са се обявили против на референдума, общо 88% от българските граждани са казали „Не“, а само 12% са казали „Да“ на ядрената енергетика.

От този референдум имаше само политически послания, нямаше реален резултат, който да даде отговор на това, което вълнуваше българските граждани. Важно е, че днес БСП ще могат да си дадат отговор и за този проект, с който заблуждаваха хората, посочи Цветанов.

Той допълни, че проектът е стартирал с 4 млрд. евро, а после е станал 10,5 млрд евро или 22-23 млрд. лева.

„Имаше огромни спекулации, че членовете или симпатизантите на ГЕРБ не са послушали призива на председателя. Ако ГЕРБ имаше основна цел активното участие, може би щяхме да мобилизираме съответните си ядра за активно участие в референдума. Референдумът е всеки да гласува по съвест, тук няма политика, тук е „за” или „против” ядрената политика”, разясни Цветанов. Оставката на Сергей Станишев е отговорност изцяло на БСП, каза още Цветанов.

Загуби българското общество - 20 млн.лева за една авантюра, едно социологическо проучване, каза и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Според това проучване БСП получиха 850 000 гласа, които са общите гласове - БСП, "Атака", ВМРО и ДПС, каза министърът. По думите му е логично да се построи нов блок в АЕЦ „Козлодуй“.

Източник dnes.bg

Преглед на печата: Защо не успя референдумът?

Преглед на печата: Защо не успя референдумът?
"Референдум без разум, без страсти и без страх", коментира "Труд" по повод проведеното вчера допитване. Референдумът не успя, защото нямаше условия за доминираща кауза. Рационалният дебат страдаше от липса на яснота - както по обхвата на дискутирания въпрос (нова АЕЦ изобщо или "Белене"), така и по параметрите на ядрения проект - с чии пари,с колко пари, при каква рентабилност.
Ако вотът на гражданите беше за отричане или утвърждаване на властта, щеше да бъде страстен, по-многоброен и консолидиран. В четвъртия за историята на България референдум няма условия за силна политическа страст- управляващите не са стигнали прага на нетърпимост, за да бъдат отречени, а непоследователната им позиция по допитването не дава дори повод да бъдат утвърждавани. Лявата опозиция пък още не е набрала критичната маса, за да бъде припозната чрез този референдум като новата власт.

"Много каузи - хилав референдум", е анализът в "24 часа". Според автора негласувалите очевидно не са видели нещо, което да ги стресне, трогне, очарова, ядоса, нещо, което да ги запали. "Мирният атом" и неговото бъдеще у нас? Това официално е въпросът, но обясниха ли партийните активисти и прилежащите им експерти просто и ясно какво следва от "да" и "не" за нашия живот? Когато няма отговор на близките до човек въпроси, възниква мисълта, че едни енергийни лобита зад кадър се бият за кокала.

"Референдум без изненади", коментира в "Монитор" социологът доц. д-р Антоний Гълъбов. Фактът, че избирателната активност е толкова отчайващо ниска, показва, че нашето общество има съзнанието за историческа отговорност за това какво бъдеще ще завещае на децата си и е преценило, че този въпрос, отправен към него на този референдум, не е от фундаментално значение за развитието на страната и нацията, а по-скоро е израз на политически борби. Интересен е фактът, че тук или там седят хора и чакат да им се дадат пари, за да гласуват, и се питат що за избори са това, след като никой не им дава пари. Това е показателно за равнището, до което е стигнал този процес.

"На калпав референдум снегът му пречи", коментира в "Стандарт" социологът Васил Тончев, Сова Харис. По думите му референдумът е много важен не само поради факта, че е първият демократичен такъв в историята на България. Самият референдум не е провал. Провал е организацията му. Но политиците трябва да се поучат от този опит. И основно да се промени законът. И така тази форма на взимане на решения може да се утвърди. Ако не бъдат направени правилните изводи, ще загуби българската демокрация. По стара традиция най-вероятно всички политически сили ще се изкарат победители. Според Тончев законът трябваше да направи така, че да не се плащат пари за провеждането на това допитване. Отсега нататък почти всяка година ще има избори. И този референдум трябваше да бъде проведен заедно с парламентарния вот, да бъде направен в неговите рамки. Това първо щеше да повдигне активността, второ - щеше да спести доста пари на страната.

"Хроника на един предизвестен референдум", коментира "Новинар". Когато един референдум се провали, а вместо да отидат да гласуват, гражданите предпочетат да търкат дивана, това означава, че или неглижират ситуацията, или не са им задали правилно въпроса, или ги карат да решават нещо, без отношение към дневния им ред. Политиците и гражданите у нас за пореден път се разминаха в целите си - първите, жонглирайки с неясни формулировки за бъдещето, вторите, уплашени в алтернативата да превърнат липсата си на щастие днес в откровено нещастие утре. Нека следващият референдум на България да даде отговор на въпрос, който касае днешния ден с настоящите ни проблеми. И тогава ще бъдем свидетели на феномена опашка от младежи пред урните.

"Ще е жалко да строим АЕЦ, за да зареждаме домашните печки",е озаглавено интервюто в "24 часа" с Димитър Аврамов, политолог. Той посочва, че към днешна дата най-големият потребител на електроенергия са домакинствата. А да строим АЕЦ, която да зарежда с електроенергия домашните ни печки, би било много жалко. Всъщност това поиска от нас БСП чрез националния референдум. Но така и не беше представен ясен икономически анализ на проекта. Не ли по-добре да купуваме евтин ток от Турция и да й продаваме скъпи промишлени продукти, отколкото обратното. Според Аврамов референдумът не е прогноза за изхода от парламентарните избори.

"Съдебната система е безсилна пред изборните манипулации", коментира "Сега". Нагледно доказателство е последната справка на прокуратурата до Централната избирателна комисия за наказателните производства по президентския и местния вот от 2011 г. От 239 производства за вота има само петима осъдени, четирима - условно. В доклада са засегнати всички видове нарушения на изборния процес, но най-вече купуването на гласове. Обяснението за скромните успехи е едно - всички купуват, всички имат интерес. Въпреки многобройните клетви от страна на партии и политици, че така не може да продължава, въпреки многогодишните им законови опити да решат въпроса, резултатът е повече от символичен.

"Добре, че терористът не беше истински", казва в интервю за "Труд" генерал-лейтенант Румен Миланов. Като експерт по сигурността и бивш шеф на Националната служба за охрана той оценява действията й при атаката срещу Ахмед Доган като дискредитиране на системата. Случилото се показа, че в нея има пропуски. Охраната на залата в НДК е задължение на НСО и МВР, плюс охранителната фирма. Координацията между трите очевидно не е била ефективна. Проблемът е, че няма стандарти, разписани така, че да определят от "а" до "я" реда на действие на служителите на МВР и НСО. Такива стандарти има за спортните мероприятия, но не и за политическите форуми, където ексцесии са по-малко вероятни.

"Не даваме пари за неразумни идеи", заявява в интервю за "Стандарт" Петър Славов, председател на управителния съвет на ПроКредит банк България. Той посочва, че кредитирането не се свива, то е свито на едно много ниско ниво, което се определя от супер ниското ниво на търсенето. Липсата на финансиране не е заради поведението на банките, а заради поведението на бизнеса. Един предприемач търси заем тогава, когато ще прави някаква инвестиция, ще разширява производството или когато е намерил нови пазари. А това не се случва. Бизнесът, от една страна, няма пазари, от друга е несигурен в бъдещето и не смее да инвестира,което ограничава и разширяването на дейността. Славов отбелязва, че има ясно очертана тенденция за намаляване на лихвите по кредитите. Тя не само че ще продължи, но ще става все по-осезаема дори след 2013 г. Това ще натиска надолу и лихвите по депозитите, но едва ли процентът ще бъде същият. И всичко онова, за което българският бизнес години наред апелираше - нисколихвено финансиране - започва да се случва. Има и овладяване на проблемите с лошите кредити - възходящият тренд, характерен за предишните години, вече не е толкова осезаем.

"Ама и глоби ли имало в ЕС?", коментира "Сега". Младенческият стаж на България в ЕС вече се дели на две - период на мъмрене и период на наказване. Ако през първия период най-страшното нещо за вразумяване на държавата бе писането на критични доклади и временият отказ на някои лакомства като еврофондовете, през втория период се премина към болезнени мерки като бъркане в джоба. От миналата седмица държавата е във финална фаза на две наказателни процедури за деформиране на енергийния пазар, които могат да й струват близо 17 000 евро на ден, ако съдът на ЕС в Люксембург прецени, че тя отказва да се поправи въпреки многобройните предупреждения. Отделно правителството на Бойко Борисов убеди Брюксел да даде ход на съдебно дело заради монополизиране на цифровия телевизионен пазар от симпатизанти на властта, по което глобите вероятно няма да бъдат по-малки. Еврокомисията изпрати и последно предупреждение, че ще иска намеса на съда и заради системно тровене на българите с мръсен въздух, съчетано с правителствено безгрижие.


Източник dnes.bg

неделя, 27 януари 2013 г.

Провал на референдума, под въпрос е дали отива в НС

По данни на екзит пол гласували са около 20%, над 60% подкрепят нова ядрена централа

По данни на екзит пол гласували са около 20%, над 60% подкрепят нова ядрена централа
Първият национален референдум в демократичната ни история история се провали. Все още не е ясно дали въпросът ще се гледа в парламента.


До урните днес да отговорят на въпроса “Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“ отидоха само 20.3% от имащите право на глас според "Алфа рисърч", според "Галъп" избирателната активност е 19.5% към 18 часа.

От тях 60.3% са отговорили с „да“, 39.7% са зачертали отговор „не“ в бюлетината, сочат екзит пол резултатите.

За да е валиден референдумът, своя вот трябваше да дадат поне 4 345 450 души, колкото на последните парламентарни избори, и повече от половината да са отговорили с "да".

Ако все пак се окаже, че наистина 20 % от хората с право на глас са отишли до урните и повече от половината са казали "да", парламентът трябва отново да разгледа въпроса за строителството на нова ядрена централа. Все още се очакват официалните данни от ЦИК.

95 процента от симпатизантите на БСП са гласували със "за" на референдума, а едва 5% са казали "не" на нова АЕЦ, показват данни на "Алфа рисърч". Електоратът на червените е бил най-мобилизиран.

При ГЕРБ обаче резултатите са обърнати, макар разликата да не е толкова голяма - 32% са казали "да", а 68% - "не". Само 30% обаче от привържениците на управляващите са отишли до урните.

Симпатизантите на друга партия, която се обяви "за" строителството на "Белене" - "Атака", са гласували със 77% "за" и 23% "против".

При ДПС процентите сочат 74% „за“ и 26% „против“. При Синята коалиция резултатите наподобяват тези на симпатизантите на ГЕРБ, но са още по-категорични – 24% с „да“ и 76% с „не“

По данни на "Алфа рисърч" гласоподавателите на възраст между 18 и 30 години са разделили мненията си за нова ядрена централа на 50:50. От гласувалите между 31-60 г. 57% са казали „да“ на референдума, а 43% са отговорили с „не“.

Избирателите над 60 години категорично са дали своя вот за нова ядрена централа – 72%, а само 28% са отговорили с „не“.

Референдумът беше иницииран от БСП, която събра над 770 000 подписа за провеждането на референдум с въпрос „Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"?“. От ГЕРБ обаче промениха формулировката и извадиха от въпроса „Белене“.

Референдумът струва на държавата близо 14 млн. лева. Прогнозите на премиера бяха за над 30 млн. лева.

Информацията е актуализирана в 19.50 часа

Източник dnes.bg

Мерси, Станишев! Завинаги зачеркна проекта "Белене"!

"Благодаря на Станишев. Освен че не подписа за „Белене“ навремето, прояви характер и не се поддаде на кръговете в БСП, които искаха да я строят, с организирането на този референдум той завинаги зачеркна проекта „Белене“. Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като половин час преди края на изборния ден пусна своя глас на референдума в Банкя.


"Българите трябва да благодарят на Станишев, че прояви този характер", посочи Борисов.

Според него имало и други теми, по които трябва да се чуе гласът на хората – например за тютюнопушенето на обществени места.

"Похарчихме много пари, знаейки, че ще се провали, че избирателната активност ще е ниска, дори парите ги нямаше в бюджета. Над 14 милиона ни струва това упражнение, можеше да са за майките, за детски градини, заминаха“, изтъкна премиерът.

„Българите показаха своя нюх, усет, те се убедиха, че това е нещо, което не заслужава тяхното внимание“, допълни той. По думите му обаче референдумът не е тест за предстоящите парламентарни избори у нас и няма никаква връзка с вота.

„Просто хората това не ги интересува, единственият плюс е, че Станишев ни помогна да не се подпише за „Белене“, заяви премиерът.

"Ако избирателната активност мине 20%, отново в парламента ще гласуваме с „Не”. Ние сме последователна партия и сме ясно и точно казали „Да” за седми реактор в "Козлодуй", допълни Борисов.

Той отговори и на обвиненията от страна на БСП, че имало опит за саботиране на допитването, тъй като пътищата в страната не били почистени от снега.

„На кривата ракета космосът й пречи. Пътищата са прекрасно почистени, най-слабата активност е в най-добре почистените градове. Който е искал да гласува, дори и след мача на „Челси“ и финала на Джокович, можеше да го направи“, смята премиерът.

До урната той беше придружен от финансовия министър Симеон Дянков, който отново заяви, че при провал на референдума още утре лидерът на БСП Сергей Станишев трябва да си подаде оставката.

Тук обаче премиерът се намеси и му опонира: Да си стои, помогна много, разумен е!. „Няма сарказъм в думите ми. С неподписването Станишев е свършил огромната работа, аз само я довърших. С този референдум той помогна много на държавата си. И трябва да му благодарим така както всички ние след време ще благодарим на ГЕРБ за финансовата стабилност“, посочи още Борисов.

„Станишев е отговорен човек. Дянков иска да е политик и затова му иска оставката“, заяви с усмивка още премиерът.

По изчисленията на финансовия министър за допитването „с предизвестен край“ са похарчени 20-25 млн. лева – 14 млн. за организацията плюс още разходи например отоплението в училищата, където се гласува.

Източник dnes.bg

Слаба активност - само 9.34% са гласували към 13 часа

Към 13.00 часа днес избирателната активност в страната е била 9,34 на сто. Това сочат данните, предоставени от ЦИК.

Към 13.00 часа днес избирателната активност в страната е била 9,34 на сто. Това сочат данните, предоставени от ЦИК.

Най-висока е активността в Плевен - 14,55 на сто, а най-ниска в Кърджали - 5 процента, в Стара Загора - 5,2, и Сливен – 6,2 на сто.


Избирателната активност в София - град е 10.5 процента, а за София-област 11.3 процента. В 23-ти избирателен район в София активността към 13.00 часа е била 10,58 на сто; в 24-ти - 9 на сто; в 25-и - 10,6 на сто.

Близо 34 000 имащи право на вот са гласували в Плевенска област до 13.00 ч. Най-висока е активността на населението в община Белене, където са гласували 33,8 на сто. В областния град и община Плевен са пуснали своите бюлетини вече 13.36 на сто от имащите право. Най-слаба е активността на населението от община
Червен бряг, където досега са гласували 10.46 на сто.

Председателят на комисията информира, че за съжаление имат и един нещастен случай в Кнежа, където по обяд е починал внезапно член на секционна комисия. Секцията е била временно затворена за не повече от час, след което работата е била възобновена.

Избирателната активност в Пловдив-област към 13,00 часа е 9,04 процента. Към този час в град Пловдив правото си на глас са упражнили 7.81%.

Избирателната активност в Търговищка област до момента е 9%. В област Враца е 13,43 на сто към 13 часа, като своя вот са дали 23 448 избиратели, съобщиха от Районната избирателна комисия /РИК/.

Продължават да са най-активни избирателите в община Козлодуй, където своя вот са упражнили 3 393 от имащите право на глас или 19,03 на сто, както и в община Роман с гласували 19,13 на сто от избирателите.


Общо 18 523 души са гласували до 13. 00 часа в област Шумен, което е 9,64 на сто от хората имащи право на вот на днешния национален референдум.

Избирателната активност във Видинска област към 13.00 часа е 13,91 процента. В Пазарджишка област до 13,00 часа са гласували 22 629 избиратели, което е 8,92 от имащите право на глас.

Над 8 на сто е избирателната активност в Разградско към 13.00 часа. По данни на РИК до този час са гласували 11 538, или 8, 22 на сто от 140 366 имащи право на глас на референдума.

Активността на избирателите в област Добрич достигна 9.9 на сто, като повече от 18 900 гласоподаватели отидоха до урните към 13 часа. Избирателната активност в Кюстендилска област към 13.30 часа е 10,44 процента.

Към 12.30 часа избирателната активност във Варненска област е 7.36 процента. Във Варна са упражнили правото си на глас 6.39 процента от имащите право да гласуват.

Към 13 часа избирателната активност в област Монтана е 11,81на сто, над 11 на сто от имащите право на глас жители на Силистренска област са гласували около 13.30 часа.

В Хасковска област 20 875 избиратели са дали своя вот до 13.00 часа. В община Хасково е най-слаба активността - 6,41 процента. В Димитровград до този час са гласували 8,64 процента, а в Свиленград - 8,94 процента.

Активността на гласуващите в Бургаска област към 13,00 часа е 8,34 на сто. В Бургас активността е 8,56 на сто. Най-много са гласували в община Малко Търново - 15,76 на сто. В община Айтос са най-малко активни. До урните са отишли 4,93 процента от имащите право на глас.

Избирателната активност в Габровска област към 13 часа е 9, 45 на сто, а в Ловешка област е 12,86. В област Благоевград са гласували 7.41% от имащите право на глас.
До 13.00 часа в Ямболска област правото си на глас са упражнили 10 953 избиратели или 13,87 на сто от всички 121 670 души, включени в избирателните списъци.

Активността на парламентарните избори през 2009 г. към 13 ч е била около 27%.

Източник dnes.bg

Заснежени пътища и слаба активност на референдума

Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала
Без нарушения започна изборният ден на националния референдум с въпрос "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала", съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Ралица Негенцова.

Всички избирателни секции в страната за референдума са открити и работят, съобщи говорителят на ЦИК Бисер Троянов. По-рано днес от Комисията информираха, че заради лошите метеорологични условия и натрупалия сняг някои секции в страната
не са успели да отворят врати в 6.00 часа.


В Централната избирателна комисия са получени сигнали за проблеми в шест секции в област Айтос, в село Денница, Ямболско, в Долни Чифлик и село Дрипчево, Хасковско. Обилен снеговалеж бе блокирал работата на изборната секция и във велинградското село Бозева. От ЦИК казаха, че за да се достигне до съответните секции и се осигури нормалното протичане на изборния ден, пътищата са разчиствани от рано сутринта от снегорини, а до тях се е стигало с полицейски коли.
Троянов каза още, че референдумът в страната протича до този момент нормално, няма постъпили сигнали за нарушения. Отворени са всичките общо 11 687 секции. Вече гласуват и сънародниците ни в някои от посолствата ни в чужбина.

Без проблеми и навреме са отворили всички избирателни секции в София по данни на Районните избирателни комисии, които са три за София град и една за София област. Избирателните секции за 23-ти избирателен район в столицата са общо 561, за 24-ти - 478 и за 25-ти - 471. На територията на София област работят общо 425, уточниха от ЦИК. Столичната община право на глас имат 1 142 541 души.
Засега от никоя от тях няма постъпили жалби и сигнали за нередности.
Гласуването на националния референдум започна в 6.00 часа тази сутрин и ще продължи до 19.00 часа.

Близо 9500 жители на община Белене имат право на глас на днешния национален референдум. Гласуването в общината започна нормално - навреме и без проблеми. Председателят на РИК в Плевен Евгения Миланова съобщи, че всички избирателни секции в община Белене са общо 16, 10 са в град Белене, 5 са в селата около града и една в затвора Белене. Всички секции са отворили навреме. Проблеми с гласуването към момента не са регистрирани. Хората в Белене започнаха да гласуват още в 6 часа.

В област Плевен 504 полицаи охраняват секциите днес. До момента няма регистрирани произшествия. Тя уточни, че по данни на полицията изборният ден е започнал
спокойно, всички избирателни секции са с полицейска охрана и при отварянето им не са констатирани нарушения.
Няма регистрирани инциденти с председатели или членове на избирателни комисии.

Гласуването в 628-те секционни избирателни комисии на територия на Варненска област е започнало нормално, съобщиха от Районната избирателна комисия. Избирателите с право на глас на територията на Варненска област са 412 748, а бюлетините 414 000. В общините Аксаково и Провадия са осигурени и мобилни секционни комисии за хора с увреждания. Близо 7 000 души са гласували във Варненска област към 9.30 часа

Без проблеми и нарушения започна гласуването в Бургаска област. За общините Бургас, Поморие и Созопол това е вторият референдум през последните 5 години. Секциите на територията на 13-те общини 672 секции. 9 секции са открити в болници и социални заведения, каза председателят на РИК Елка Стоянова.
В община Бургас към 10.00 часа са гласували 2 589 души или 1.37 на сто от имащите право на глас - общо 188 814 души.
Към 10.00 избирателната активност в Смолян е слаба. Вяло върви гласуването и в Сливен, и Добрич.

В първия референдум в демократичната ни история право да заявят позиция имат 6 949 120 души. Активността в допитването е много важна.

За да бъде валиден референдумът трябва да гласуват поне 4 345 450 души, колкото са гласували на последните парламентарни избори, и повече от половината да са отговорили с "да".

Ако активността е над 20% въпросът все пак трябва да бъде обсъден в парламента.

От ЦИК припомнят, че за валидна се смята само подадена бюлетина, която е попълнена със син химикал, а избраният отговор е посочен чрез запълване на квадратчето с „Х".

Въпросът "Да се развива ли ядрената енергетика у нас чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала" е написан върху бяла бюлетина. Бюлетината се поставя в бял плик и се пуска в прозрачна урна. Както в деня за размисъл, така и в деня на вота е абсолютно забранена всякаква агитация.

От ЦИК напомнят, че купуването и продаването на гласове е престъпление, за което Наказателният кодекс предвижда строги наказания. Санкцията за тези, които купуват избиратели е глоба до 20 хиляди лева и лишаване от свобода до 5 години. А тези, които се изкушат да продадат гласи си и това се докаже, ги чака глоба до 5 хиляди лева и затвор до 3 години.

Изборният процес ще бъде наблюдаван и от международната неправителствена организация "Демокраси Интернешънъл", каза още говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

Източник news.bg

Цветанов не очаква висока активност, тъй като референдумът се превърнал в политически спектакъл

Имаше много спекулации и много лъжи за това гласувах по начин, който смятам, че е правилен за бъдещето на България.
Имаше много спекулации и много лъжи за това гласувах по начин, който смятам, че е правилен за бъдещето на България. Това каза вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, след като даде своя вот в националния референдум, предаде агенция "Фокус".


"Политическите спорове бяха с много лъжи от страна на нашите политически опоненти. Лъжи за това, че ще се развива Северозападна България, че ще има много нови работни места, че токът ще стане много по-евтин, но при икономическите анализи, които бяха направени, стана ясно, че това е проект, който ще струва много пари и българските граждани ще трябва да плащат дълги години", каза Цветанов.

Според него избирателната активност няма да е висока, тъй като референдумът се е превърнал не в нещо, което ще бъде важно за държавата, а в политически спектакъл.

Източник dnevnik.bg

Всички избирателни секции работят

Няма постъпили сигнали за нарушения до момента

Всички избирателни секции работят
Всички избирателни секции в страната за референдума вече са открити и работят, съобщи говорителят на ЦИК Бисер Троянов пред БТА.

Троянов каза още, че референдумът в страната протича нормално до този момент, няма постъпили сигнали за нарушения. Отворени са всичките 11 687 секции. Вече гласуват и сънародниците ни в някои от посолствата ни в чужбина.


По-рано днес от Комисията обясниха, че заради лошите метеорологични условия и натрупалия сняг някои секции в страната не са успели да отворят врати в 6.00 часа.

В Централната избирателна комисия са получени сигнали за проблеми в шест секции в област Айтос, в село Денница, Ямболско, в Долни Чифлик и село Дрипчево, Хасковско. Обилен снеговалеж бе блокирал работата на изборната секция и във велинградското село Бозева.

От ЦИК обясниха, че пътищата са разчиствани от рано сутринта от снегорини, за да може да се стигне до секциите.

Без проблеми и навреме са отворили всички избирателни секции в София по данни на Районните избирателни комисии, които са три за София град и една за София област. Избирателните секции за 23-ти избирателен район в столицата са общо 561, за 24-ти - 478 и за 25-ти - 471. На територията на София област работят общо 425. Засега от никоя от тях няма постъпили жалби и сигнали за нередности.

В Столичната община право на глас имат 1 142 541 души.

Гласуването на националния референдум започна в 6.00 часа тази сутрин и ще продължи до 19.00 часа. Имащите право на глас, решили да участват в референдума, ще трябва да отговорят с "Да" или "Не" на въпроса "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала".

Източник dnes.bg

"Атентаторът" срещу Тодор Живков: Доган да се срещне с нападателя си, Държавата разсрочва 60 млн. борч на ВМЗ

Преглед на печата на 27 януари 

Преглед на печата на 27 януари
24 часа


Режат неми и глухи от телефон 112




Няма да се пращат есемеси на тел. 112, категорични са депутати от мнозинството. През октомври парламентът гласува на първо четене текстовете на закона за Националната система за спешни повиквания, според които линейка ще може да се вика не само с обаждане, но и със съобщение на 112. Те бяха предложени от Захари Георгиев от БСП.

Три месеца по-късно се оказа, че в този парламент няма да се стигне до окончателното приемане на закон, с който хората с увреждания да могат да изпращат есемеси, когато са в беда.

Срещу идеята скочиха и лекарите от спешната помощ, и мобилните оператори, които трябва да транслират съобщенията. "На този етап, като чухме мненията на различните страни, смятам, че ще създадем повече проблеми, отколкото улеснения, и затова не мислим да внасяме проекта за второ четене", кратко обясни председателят на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Красимир Ципов.


24 часа


Ученици разиграват атентата срещу Доган


Нова мода тръгна сред учениците - в класните стаи те разиграват покушението срещу лидера на ДПС. Само за седмица след инцидента в НДК в интернет се въртят четири клипа, които творчески пресъздават сценката между Ахмед Доган и нападателя Октай Енимехмедов.

Най-популярно е видеото на десетокласници от СОУ "Христо Ботев" в Белоградчик. За часове те влязоха в топ 40 на най-гледаните клипове във Vbox7. 19-секундното филмче обаче било свалено вчера сутринта, след като учител от гимназията помолил един от участниците да го махнат от канала за видеообмен.

Преди изтриването му обаче то било копирано от потребител и качено в Youtube. Клипът е със заглавие "Пародия на инцидента с Ахмед Доган в даскало - СМЯХ". От гимназията вчера нямаше официален коментар.


Труд


Наркоманите с психози - 4 пъти повече


Рязко е скочил броят на наркоманите - над 4 пъти за година, които са приети в психиатрия. Причината - дрогата все по-често отключва у тях психози.

За това алармираха "Труд" наши психолози. Болестта с налудности и халюцинации се открива най-вече след гълтане на екстази, амфетамини и метамфетамини. "През минали години тези пациенти бяха едва 5-10% от новопостъпилите, а м. г. - над 20%", съобщи проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия и началник на Клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница.


Труд


"Атентаторът" срещу Тодор Живков: Доган да се срещне с нападателя си


"Доган трябва да отиде да се срещне с Октай. Той е морално задължен да го направи. Минал е през ДС, не може да го е страх", обяви пред Нова тв Цветан Килограмски, който лежа в затвора заради нападението срещу някогашния първи партиен и държавен ръководител Тодор Живков преди близо 33 години.

През 1980 г. той направи за смях кордона на Бай Тошо, като го повали на земята пред очите на шефа на охраната генерал Кашев.

Килограмски бил със Сокола в един отряд в Старозагорския затвор. "Момчето има какво да му каже", убеден е той. "Подкрепям го, въпреки всичко", каза врачанският „атентатор" за Октай Енимехмедов. Но и неговата постъпка спрямо Живков и тази на бургазлията към Доган, той определи като хлапашка, а не геройска работа.


Стандарт


Вдигат църква вместо КАТ


Църква за половин милион лева ще изникне в градинката на КАТ между столичните квартали "Изток" и "Дианабад". Храмът ще е с големина 200 квадратни метра и ще е изпълнен по всички християнски канони, разказа кметът на столичния район "Изток" Димитър Димитров. Само иконостасът му ще струва над 100 000 лв. Тече процедура за създаване на настоятелство и събиране на средства за храма. Това е втори опит за изграждане на църква в района. Първият се провалил, а парите, събрани от жителите на квартала, изчезнали заедно с разпадането на алтернативния синод. Освен църквата градинката ще се сдобие със спортно игрище и сцена за културни събития. Очаква се столичният КАТ да бъде преместен до края на годината до двореца "Врана".



Стандарт


Държавата разсрочва 60 млн. борч на ВМЗ


Държавата ще разсрочи 50-60 млн. лв. дълг на ВМЗ Сопот, за да се привлече по-лесно купувач на закъсалата държавна оръжейница. Това съобщи министърът на икономиката Делян Добрев в предаването "Факторът Кошлуков" по ТВ7. "Приватизацията на дружеството е трябвало да стане още преди 10 години, защото от последните 15 то върви само надолу", коментира той. В момента заводът е натрупал 150 млн. лв. дългове. Четирите милиона, с които бяха покрити заплата и половина на работниците в петък, не са от държавния бюджет, а от внесени задължения на международен контрагент на завода, увери Добрев, без да посочва кой е контрагентът. Според него до месец парламентът ще премахне ограниченията за приватизация и веднага ще тръгне и конкурсът. Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче заяви, че ще мобилизира опозицията срещу изваждането на ВМЗ Сопот от забранителния списък. В събота той се срещна с работници от предприятието, за да чуе мнението им за ситуацията около оръжейницата. "Пътят, който чертае правителството за ВМЗ, е ликвидация чрез приватизация, другото ще се разпарчетоса и продаде", предполага Станишев. Той обеща на работниците да вземе мерки за спасяване на завода.



Монитор


Източват сметки със сексиграчки


Виртуални магазини, предлагащи сексиграчки, предизвикателни облекла или подаръци на промоция, се използват за източване на банкови сметки. Всички артикули в тези сайтове били предлагани на 5-6 пъти по ниски цени от реалните, което веднага привличало клиенти. Седмица или две след направения паричен превод магазинът изчезвал от интернет, а купувачът не само че не си получавал стоката, но оставал и без парите си. Това е най-новата измама, която набира скорост в Европа. Засега няма подадени сигнали от ужилени българи до ГДБОП, но голяма част от жертвите отказват да се оплакват, защото купували сексартикули, за които ги било срам да си признаят. Председателят на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания Албена Спасова обясни пред „Монитор", че едни от най-добрите измамници в интернет са румънци. Комшиите от северната ни съседка още през 2005 г. са поставили основите на различни схеми, при които измъкват от добросъвестни купувачи пари. Една от популярните измами, от които се опариха и българи, е свързана с пускането на обяви в известни сайтове за автомобили или таблети на промоция, но по-късно ставало ясно, че такива стоки не съществуват. Затова не се изключва и новата измама да е тяхно дело.



Преса


ЕК: Няма нищо страшно в извънреден доклад за България


''След доклада за Румъния ще информираме Съвета за проблемите в България. Следим внимателно ситуацията във вашата страна и при нужда нищо няма да ни попречи да излезем с доклад и преди предвидения за края на 2013''. Това заяви в интервю за БНР говорителят на ЕК Марк Грей.

"Не е предвидено нищо, извън доклада, който е планиран за края на тази година. Наблюдаваме ежедневно развитието на нещата и нищо няма да ни попречи при нужда да има доклад и преди тази дата", обясни той. ''Много е важно да направим разграничение между официалния доклад за Румъния и техническото обновяване на информацията - то не е писмено'', добави Марк Грей. "Когато Съветът се събере да обсъди румънския доклад, ще използваме възможността да информираме страните-членки и за развитието на нещата в България. Това не е нито официален, нито писмен доклад. Това не е нещо необичайно. През последните години редовно сме представяли подобна информация пред Съвета под тази форма", каза още Марк Грей. "Няма точна дата за представянето на тази устна информация. Ще е вероятно до няколко седмици, след като представим румънския доклад. Информацията за България ще е на експертно ниво, а не на политическо или на ниво министри. Говорим за официално експертно ниво", обясни той.

Източник dnes.bg

Как ли ще гласуват избирателите на ГЕРБ, чуди се Костов

Да не оставяме съдбата си на улицата, зове лидерът на ДСБ

лидерът на ДСБ Иван Костов
Голямата загадка е как ще гласува ГЕРБ, не как ще гласува премиерът Бойко Борисов, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов, след като пусна своята бюлетина на националния референдум за развитието на ядрената енергетика.


По думите на тъмносиния председател в днешния ден ще стане ясно дали всички политици и лица от ГЕРБ ще последват призива на министър-председателя да гласуват с “не“.

Костов обясни, че днес ще се види дали Борисов е в състояние да повлияе на избирателите на ГЕРБ да гласуват.

Това е може би най-важния въпрос на днешния ден, каза Иван Костов.

Той призова всички хора да отидат до урните. Аз призовавам всички хора да гласуват, да не оставят съдбата си на улицата, на леда, заяви лидерът на ДСБ.

Източник dnes.bg

събота, 26 януари 2013 г.

Британски политик: Ще изгоним българските мърлячи вкъщи

Британски политик: Ще изгоним българските мърлячи вкъщи
"Ще върнем мърлявите сънливци от България и Румъния вкъщи", заяви общинският съветник в Уестмистър Ники Айкън, пише британският в. Дейли телеграф. Органът на местното самоуправление в Лондон е готов да отдели хиляди паунди за транспортни разходи и да прочисти импровизирани лагери.


В същото време общината укори правителството на Дейвид Камерън, че си играе на "криеница ", добавя агенция КРОСС. Кабинетът не дава информация колко имигранти от двете най-нови членки на Европейския съюз ще пристигнат на Острова.

В средата на януари стана ясно, че британските министри са подложени на натиск да представят данни за това колко румънски и български имигранти може да дойдат във Великобритания след отпадането на ограниченията на пазара на труда в края на тази година.

Напливът на имигранти от двете страни ще създаде „проблеми”, тъй като ще има недостиг на жилища, предупреди министърът на регионалното развитие Ерик Пикълс. В същото време той отказа да разкрие подробности за това колко българи и румънци се очакват.

Около 21 милиона румънци и 7 милиона българи ще бъдат свободни да пътуват и работят във Великобритания от края на 2013 година, когато преходният контрол на ЕС изтича.

По-рано британски депутати предупредиха, че около 300 000 имигранти от Румъния и България може да пристигнат във Великобритания след изтичането на сегашните ограничения на 31 декември. Депутатът Филип Холобоун отиде още по-далеч и настоя, че броят на румънците и българите във Великобритания може да се увеличи от 155 000 до 425 000.

Няма достоверни оценки за това колко румънци и българи ще дойдат във Великобритания, когато бъдат отменени ограниченията в края на тази година, призна министър от британския кабинет.

Министърът по въпросите на регионалното развитие Ерик Пикълс заяви, че напливът на имигранти от двете страни ще предизвика проблеми с определени услуги – като жилищното настаняване, пише вестник „Йоркшир пост”.

Най-много имигранти най-вероятно ще пристигнат в Лондон, където вече живеят значителен брой граждани на двете страни.

Според министъра не може да се каже, че 300 000 души ще се преместят във Великобритания. Именно за подобни цифри говорят някои консервативни депутати, базирайки своите прогнози на миграционните нива след приемането на Полша, Чехия, Литва и Латвия.

По-рано британското правителство потвърди, че няма да поиска удължаване на временните ограничения на правото за работа на българи и румънци във Великобритания.

Министрите трябва да изяснят колко българи и румънци ще пристигнат във Великобритания, когато ограниченията отпаднат, настояха вчера консерватори от британския парламент, пише вестник „Сън”.

Министърът на регионалното развитие на Великобритания Ерик Пикълс разкри вчера, че правителството разполага с прогнозни данни, но отказа да ги оповести.

Попитан дали министрите са се опитали да направят оценка, той каза: „На мен ми бяха дадени данни, аз не съм убеден в данните и докато не бъда убеден, няма да ги цитирам”.

Помощник на Пикълс каза, че той е имал предвид оценка на вътрешното министерство.

Но от Министерството на вътрешните работи на Великобритания настояват, че те не са правили такава оценка и смятат, че данните трябва да идват от министерството на регионалното развитие.

Във Великобритания има опасения за наплив на имигранти, след като ограниченията за българи и румънци отпаднат в края на тази година.

Източник actualno.com

Вижте новите правила на изневярата

Изневярата излиза наяве само при една проверка на телефона

Вижте новите правила на изневярата
В миналото червило по яката, ароматът на чужд парфюм или мистериозни покани за вечери за двама бяха достатъчни улики за подозрителните съпруги, за да разконспирират съпруга си в изневяра, пише "Дейли мейл".


Но в ерата на модерните технологии надничането в телефона на партньора е най-разпространеният начин, за да разберете какви ги върши.

Според ново британско проучване „проверяването на телефона“ е най-честата причина за разкрита изневяра.

Автоматичното показване на съобщение на екрана на iPhone веднага щом бъде получено е един от най-честите начини да хванете половинката в измама.

Почти 24 000 британци, които или са били хванати в изневяра, или са хванали собствения си партньор в мамене, били разпитани за обстоятелствата, при които е станало разкритието.

Почти половината от анкетираните – 41 процента, споделят, че проверка в телефона на партньора е най-честата причина за разкриване на афера.

Вторият най-чест начин за разкриване на изневяра е ровене в социалните мрежи като Facebook, или пък тършуване из папките на личния компютър на партньора.

11 процента от запитаните са били хванати на самото местопрестъпление, а пет процента са научили от приятел.

Само два процента от анкетираните признават, че са имали гузна съвест и затова са направили пълно самопризнание.

А десет процента от анкетираните споделят, че остават със счупен телефон като последствие от скандала при разкриване на изневярата.

„Очевидно тези, които не са верни на половинките си, трябва да пазят по-добре телефоните си, защототова е най-лесният начин да ги разкрият в изневяра“, обобщава Джон Ламъртън, директор на сайта за мобилни услуги, инициирал проучването.

Източник dnes.bg

Забраниха тютюнопушенето на закрито в Русия

Помещения за пушене в бъдеще ще има само във фабрики и офиси

законопроект, забраняващ тютюнопушенето в баровете, кафенетата и на други обществени места
Руската държавна Дума прие на второ четене законопроект, забраняващ тютюнопушенето в баровете, кафенетата и на други обществени места в рамките на усилията за налагане на по-здравословен начин на живот. Страната е вторият най-голям пазар на тютюневи изделия в света след Китай, предаде Ройтерс.
Помещения за пушене в бъдеще ще има само във фабрики и офиси. Освен това законопроектът забранява рекламите на тютюневи изделия и ограничава продажбите в магазините. На производителите на цигари се забранява да организират лотарии и да спонсорират празненства и надпревари. Освен това цялата кореспонденция между производителите и властите ще бъде публична.

Документът се подкрепя от президента Владимир Путин, който обича да представя здравословен и активен начин на живот и се е карал на свои министри за това, че пушат. Премиерът Дмитрий Медведев също подкрепи законопроекта в личния си видеоблог, заявявайки, че 44 милиона руснаци пушат, а всяка година близо 400 000 умират по причини, свързани с тютюнопушенето.

Според заместник-председателя на Думата Сергей Железняк служителите на реда ще имат правото дори да глобяват нарушителите на забраната за тютюнопушене на обществени места. Ако жител на блок види съсед да пуши някъде в общите части на сградата, то очевидецът трябва да извика незабавно органите на реда.

Още през лятото Медведев съобщи, че подготвеният законопроект за ограничение на рекламата на цигари, заедно с ежегодното повишение на акцизите, ще помогне за "освобождаване на страната от тютюневата зависимост". Тогава той заяви, че една трета от населението на Русия, е зависима от всекидневната доза никотин, а почти 400 000 човека всяка година умират от болести, свързани с тютюнопушенето. За масовата употреба на цигари помага и сравнително ниската им цена в Русия – около 2 долара за пакет.
„Просто не може, не е морално да се позволи и занапред на тютюневите компании да се възползват от здравето на нашите деца, като ги правят пожизнени потребители на тютюн“, заяви бившият президент в своя видеоблог.

"И този пазар се дели между четири крупни чуждестранни компании, всяка от които дойде в Русия в началото на 1990-те години", каза Медведев. За съжаление, тогава, през 1990-те години, държавата не е сметнала рисковете от тези инвестиции в руската икономика, добави той.

Според руското правителство законодателните промени ще помогнат да се удължи средната продължителност на живота, която през 2009 г. в Русия е била 62 години за мъжете и 74 за жените – сравнително ниски показатели според стандартите на други страни със съпоставими средни доходи.

Руският пазар на цигари, оценен на около 22 млрд. долара през 2011г. от Euromonitor International, е значима част от бизнеса на международните тютюневи компании.

Японската компания Tobacco International, заедно с Phillip Morris, British American Tobacco и Imperial Tobacco, контролират над 90 процента от продажбите в Русия и лобират да се смекчи предлаганото законодателство.

Преди месеци British American Tobacco, която държи пазарен дял от 19,6 процента според Euromonitor, посочи, че не е срещу по-тежките регулации, но законодателите трябва да се съобразяват с интересите както на непушачите, така и на пушачите. Има най-различни начини за това – от инсталирането на модерни вентилационни системи до специално изолирани помещения за пушене на публични места, се казва в изявлението на BAT.

През лятото около 165 000 собственици на киоски и заети в сектора подписаха петиция срещу предложената забрана върху продажбата на цигари на дребно. Те твърдят, че много киоски, които осигуряват работа на близо 1 милион човека, ще бъдат принудени да напуснат бизнеса.

Очаква се навлизането на пазара на вече разпространените у нас електронни цигари. На този етап е доказано, че употребата им е по-евтина и здравословна. Средната цена на никотинова течност за електронни цигари у нас е около 6 лв.

Източник dnes.bg