събота, 19 януари 2013 г.

Новините от последния час

интервю за "Труд" на еврокомисарят Кристалина Георгиева.
"Светлина има, но тунелът е дълъг", казва в интервю за "Труд" еврокомисарят Кристалина Георгиева. По думите й 2013 г. ще е трудна. Безработицата е много висока. Все още има работа по фискалната стабилизация в еврозоната, обяснява българският еврокомисар. По света има трудности.
В прогнозата на Световната банка оптимизмът, че 2013 г. ще е по-добра, идва от развиващите се страни. За България прогнозният растеж е 1,4%, което е по-добре от м.г. През 2014 г. обективно имаме основания да й видим края на тази дълга криза, смята Георгиева.

Тя заявява, че няма амбицията и желанието да остава втори мандат еврокомисар. "Много бих се радвала, когато свърша с комисарската си работа, ако България ме използва да построим стратегия на ангажираност, която да е ориентирана към конкурентноспособността и интересите на страната. Да определим страните и регионите, където България има интереси. Затвореността ни лишава от възможности", отбелязва Георгиева.

"Можем да променим България за две години", казва в интервю за "Капитал" президентът Росен Плевнелиев. "Ще следя много внимателно наличието на политическа воля, експертен потенциал и решителност в правителството - това, както и следващото, за да имаме сериозен напредък с електронното правителство, заявява държавният глава. За две години можем да ограничим значително корупцията в администрацията като електронизираме услугите. Със сигурност държавата има поне сто проблема, но ако вземем от тях най-важните десет и наистина ги решим, ефектът ще бъде много силен", убеден е Плевнелиев. Той посочва като стратегически национални приоритети енергийната ефективност, енергийната диверсификация и иновациите.

Плевнелиев посочва, че най-големият проблем на България днес е усещането на хората за липса на справедливост. Това може да се реши с резултати, които убеждават хората, че системата на правораздаване в крайна сметка правораздава. "Ако погледнем в по-далечна перспектива все пак съдебната ни система е постигнала прогрес през годините и сега това трябва да се надгради, е позицията на Плевнелиев.

Единственият оцелял лидер на политическа партия след 10 ноември 1989 г. се оттегля, акцентира "Преса". След 23 години на върха, участие в три правителства и с важна роля във всички обществено-политически процеси в страната, Ахмед Доган сдава лидерския пост в ДПС. Това ще бъде новината от днешната национална конференция. Той е решил да връчи партията на Лютви Местан. От два дни Доган провежда трескави сондажи с парламентарната група на движението. На най-приближените си той е обяснил, че е дошло време да се оттегли от председателството.

Парламентарните избори през лятото ще се проведат по позната схема - дясно срещу ляво. ГЕРБ срещу БСП, коментира "Сега". Вдясно е ГЕРБ, там са ОДС на Иван Костов, другото ОДС (Мартин Димитров и Надежда Михайлова), СДС на Емил Кабаиванов, РЗС и аптекарският бос Веселин Марешки. Те казват, че са срещу БСП и ще разпределят т.нар. десен електорат. ДПС разчита изцяло на етнически вот и не е в тази схема. Меглена Кунева (Движение "България на гражданите") се позицонира като алтернатива на всички, но поддръжниците й са по-скоро десни. Вляво самотно стърчи БСП. Това е нашият класически ляво-десен сблъсък.
Положението сега е - доста десни партии и една лява; двойно по-голям десен електорат. Вотът зависи от разпръскването на десните гласове. Ако ГЕРБ бъде припозната като единствена спирачка пред БСП, Бойко Борисов ще триумфира отново. Ако дясното се раздроби прекалено много, БСП ще е първа. Борисов имаполза да размаха червеното плашило. Сергей Станишев има полза от формацията на Кунева.

Източник dnes.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар