Редица данни от Евростат и СЗО сочат, че България е на последно място по разходи за здравеопазване на глава от населението. По отношение психично здраве нещата са влошени в геометрична прогресия, тъй като разходите за психиатрична помощ са около 2 на сто от общите разходи за здравеопазване, което прави несравними данните за разходи на глава от населението с други страни, е мнението на доц. д-р Христо Хинков, началник сектор "Психично здраве" към Националния център за обществено здраве и анализи /НЦОЗА/.
Експертът коментира пред БТА, че е готова Националната програма за психично здраве 2013-2020 г.
След междуведомствено съгласуване Програмата ще бъде предложена за одобрение и приемане от Министерски съвет. Документът е създаден от работна група на Министерството на здравеопазването, включваща представители на различни заинтересовани групи: психиатри, психолози, Българска психиатрична асоциация, здравни експерти. В края на миналата година проектът на програмата беше внесен в работната група, като предстои окончателното приемане на текста на програмата, след което и съответен План за действие и финансов разчет.
Предложението е програмата да бъде финансирана с 400 000 лева за първата година и да има бюджет от 1 мил. лева за всяка от следващите години. Това финансиране ще отрази ангажимента на държавата за определяне на психичното здраве като приоритет в здравната сфера. Трябва да се отбележи, че към тези средства могат да бъдат добавени и средства от различни донорски проекти и оперативни програми, уточни д-р Хинков.
Според него в момента много от психиатричните заведения не отговарят на критериите на медицински стандарт "Психиатрия" като една от основните причини е липсата на достатъчно персонал и нарушено съотношение лекари-сестри, както и помощен персонал.
Източник dnes.bg
петък, 18 януари 2013 г.
Най-малко инвестираме в здравето си от цяла Европа
Етикети:
годишен бюджет,
здравеопазване,
население,
програма,
психично здраве
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар