четвъртък, 20 декември 2012 г.

Печатните новини

Печатните новини
"Реденето на листи - политика, но и бизнес", коментира в "Труд" социологът Живко Георгиев. До следващите парламентарни избори има около половин година. При сегашното редене на листи малко по-лесно ще е на БСП, защото по всяка вероятност в следващия парламент тя ще има повече депутати, отколкото сега.


ГЕРБ обаче е по-вероятно да има по-малко депутати и ще трябва да реже живо месо. Освен това ГЕРБ ще има нужда от нови лица. На СДС не се знае дали изобщо ще му трябва да реди листи. Дилемата ще е кого да сложи за водач в 2-3 области. Не е ясно колко политически формации ще влязат в "Синята коалиция". Има места, където тя няма да може да излъчи дори и един депутат. Но ще има струпвания в 2-3 региона в страната. Коалицията ВМРО и "Атака" вероятно ще използват партиен принцип. Водещ критерий ще е географията на влиянието. В "Движение България на гражданите" има нещо подобно на елит от достатъчно политически опитни хора. Те вероятно ще предопределят решенията. Отсега не може да се каже доколко, но е сигурно, че при реденето на листите ще има и силен икономически и бизнес интерес, че ще се намесят спонсори и пари.

"Код "Зелено" срещу старите партии", коментира "Стандарт". На досегашните избори партия "Зелените" е имала неприлично слаби резултати, като се има предвид мащабното им обществено влияние. Предстоящият референдум за АЕЦ "Белене" обаче им дава рядък шанс да пробият на национално ниво. Миналата седмица "Зелените" поискаха да се регистрират в ЦИК като страна, застъпваща прозицията "против" Втора атомна. Спорът около нея постави в неловка ситуация водещите играчи у нас. Ясна е горещата подкрепа за проекта на БСП. ГЕРБ обаче действа объркващо - премиерът Бойко Борисов обяви, че ще гласува "за", президентът Росен Плевнелиев - "против", едни от министрите ще подкрепят, други ще отхвърлят. В лагера на противниците на АЕЦ също цари суматоха. В този смисъл "Зелените" имат стратегическо предимство спрямо останалите - те са постоянни и целенасочени и разполагат с най-добрата политическа експертиза. Още по-важно е, че за избирателите еколозите минават за нови лица за разлика от изхабените физиономии на малките десни партии.

"БСП са царе на измамите", казва в интервю за "Труд" Искра Фидосова, председател на правната комисия в парламента. По думите й: "БСП и ДПС преминаха всички граници при обсъждането на промените на второ четене в Изборния кодекс. Два дни слушахме упреци и нападки, че ГЕРБ иска да фалшифицира и манипулира изборите. При положение, че точно те са царе на фалшификациите и непрекъснато се опитват да прокарат текстове, които да им помагат в това отношение." Фидосова припомня, че до м. май 2009 г., един месец преди парламентарните избори, всички партии и коалиции, които са представени в българския парламент, са имали право на членове във всички комисии. Месец и половина преди парламентарния вот БСП, ДПС и НДСВ приемат промяна и лишават
партиите от това право. Така узурпират на 100% всички места в секционните комисии, в районните избирателни комисии, както и в ЦИК. "Ние поправяме една несправедливост", заявява Фидосова.

"Магистратите бяха безнаказани, сега се мина в другата крайност", казва в интервю за "Сега" председателят на етичната комисия към Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров. Според него етичният кодекс е доста строг и рестриктивен по отношение на магистратите и вкарва и личния им живот в много тесни рамки, като им налага страхотни ограничения. Едно буквално прилагане може да доведе дотам, че на практика да няма магистрат, който да не е в нарушение. Вътре има текстове, които са общи, и има възможност да бъдат прилагани избирателно. "Имаше един период през 90-те години и дори след 2000 г., когато магистратите бяха абсолютно безнаказани. Това, че някой е карал пиян, се считаше за позволено. Сега се отива в съвсем друга крайност, където всичко е забранено.

Махалото трябва да се върне към центъра", отбелязва Тодоров. И допълва: "Повече от това, което направихме по отношение на кандидатите за главен прокурор, не можем. Там изискахме една по-различна и доста по-подробна имуществена декларация, в нея се посочва имуществото на всички роднини по права линия."

"Предстои ни година на активно строителство", посочва в интервю за "Новинар" кметът на София Йорданка Фандъкова. "Говорим освен за ускорено развитие, и за устойчив растеж. През 2013 г. продължаваме строителството на метрото, изграждането на кръстовищата на две нива, строителството на детски градини с ускорени темпове. Тази година имаме и държавно финансиране за детски градини, така че ще можем да построим 16 нови детски градини и да увеличим с 1800 местата в тях.

Предстои и довършване на Музея за история на София до края на 2013 г., както и изграждането на 13 центъра от семеен тип за извеждане на деца, лишени от родителски грижи от домовете. Имаме много амбициозна капиталова програма, 280 млн. лв. безвъзмездни са привлечени по оперативните програми и това ни позволява да можем спокойно да кажем, че и следващата година ще бъде на активно строителство", обобщава Фандъкова.

"Правим всичко закъсали тирове да не блокират пътя по празниците", уверява в интервю за "24 часа" Камен Кичев, заместник-министър на транспорта. Той посочва, че органите на ДАИ са на пътя и ще съдействат при всякакви екстремни ситуации. Националната компания "Железопътна инфраструктура" и летищата също са в готовност да работят при тежки зимни условия. "Разпоредил съм на Автомобилната администрация и на ДАИ да правят всекидневни проверки. Ще задължаваме водачите да слагат вериги на заснежените места. Това важи и за тежкотоварните автомобили, защото те са най-големите причинители на задръствания. Екипите на ДАИ ще бъдат на всички критични места",заявява Кичев.

Ако отиващата си 2012 година може да се събере в една дума, вероятно най-точната би била "апатия" - така започва обзорът на политическата 2012-а в "Сега". Не че нямаше шумни и конфузни обществени скандали, партийни сблъсъци и пошли съдебни и академични интриги. Имаше ги в изобилие, но те не успяха да разсеят усещането, че българското общество е изпаднало в състояние на политическа и административна сенилност.

Мащабни кадрови рокади в съдебната система ознаменуваха отиващата си 2012 г., отбелязва "Преса". През януари бе подменен целият състав на инспектората на ВСС, през ноември осъмнахме с нов съдебен съвет. Заради ротацията на съдии в Конституционния съд прокуратурата предсрочно остана без главен прокурор. На опашка за поста чакат трима кандидати. За пореден път годишният доклад от Брюксел отбеляза сериозни неблагополучия в съдебната власт и родината не успя да демонтира мониторинга над тази власт. През 2012 г. управляващата партия ГЕРБ навлезе дълбоко в територията на Темида и загуби удобното оправдание, че не е отговорна за заварените кадрови неблагополучия

Източник dnes.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар