сряда, 28 ноември 2012 г.

Изнасилена на 14 години осъди България за неефективно разследване

Съдът по правата на човека в Страсбург
15 000 евро обезщетение трябва да плати България на 32-годишна жена от Карлово, която била изнасилена, когато е била на 14-годишна възраст.


Съдът по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) осъжда България за неефективното разследване, съобщава БХК.

Въпреки че жертвата посочила трима от четиримата изнасилвачи, разследването продължило цели 10 години, изтекъл давностният срок и разследването срещу двама от изнасилвачите било прекратено.

Придружена от родителите си, М.Н. е подала жалба веднага след изнасилването, като е дала подробно описание на четиримата й нападатели и е назовала трима от тях.

На следващия ден е бил изготвен медицински доклад за изнасилването и трите обвинени лица са признали вината си и са посочили четвъртия виновник. М.Н. на двата пъти в следващите дни е направила опит за самоубийство.

Въпреки бързото начално разследване и провеждането на разпити, в следващите 10 години, между 5 октомври 1994 г. и 19 октомври 2004 г., не са предприети никакви стъпки да се продължи разследването.

На 19 октомври 2004 г. обвинените лица, разпитани отново, оттеглят показанията си и отричат обвиненията. През януари 2006 г. адвокатът на жалбоподателката се е оплакал до прокуратурата относно продължителността на разследването и е посочил риска да изтече давността на производството.

През април 2006 г. делото е било частично прекратено по отношение на двама от нападателите на базата на давностен срок от десет години. Само един от нападателите е намерен за виновен и осъден, а четвъртият е бил обявен за неидентифициран по време на производството, въпреки твърденията на изнасилената. По отношение на четвъртия участник в престъплението съдът също казва, че разследването не е било ефективно.

Съдът счита, че пасивността на разследващите органи за период от около десет години, което е причината за изтичането на давностния срок по отношение на двама от заподозрените извършители, както и липсата на определени необходими следствени действия, е компрометирало ефективността на необходимото разследване.

ЕСПЧ присъжда 15 000 евро на жалбоподателката за претърпени неимуществени вреди и 2 000 евро за разноски по делото, съобщава още БХК.

Източник dnes.bg

0 коментара:

Публикуване на коментар