"Всички станахме роми в ЕС". Това твърди анализът на "Сега". Спирането на България и Румъния за Шенген, както и заплахата за връщане на визовия режим за сърби, македонци и други народи на Балканите се дължат на обща причина - Западът налага карантина, за да се предпази от техните ромски малцинства. Инициатори на заплахата бяха Германия и Франция, зад които веднага се наредиха Холандия, Белгия, Австрия и Люксембург. Същата предупредителна схема бе приложена през есента на 2010 г., когато Франция и Германия изпратиха общо писмо до Съвета на ЕС да бъде отложено приемането на България и Румъния в Шенгенската зона.
Съвпадението сега е поразително не само защото отпорът срещу свободното движение на граждани от Сърбия, Македония, Черна гора, Босна и Албания идва от същите държави, които спряха България и Румъния за Шенген, но и защото причината е същата - прииждането на роми. Никой не смее официално да назове проблема,за да не бъде обвинен в етническа дискриминация и расизъм.
Средната пенсия на еврочиновник е 6500 евро, сподели вчера дипломат от голяма държава - членка на ЕС. Числото се очаква да налее масло в огъня на споровете за бъдещите бюджети на съюза, пише "Труд". Говорител на комисията не потвърди и не отрече посоченото от дипломата число. Лидерите на 13 страни - нетни получателки на еврофинансиране, включително премиерът Бойко Борисов, ще обсъждат днес в Брюксел как да спасят фондовете за социално-икономическо сближаване от съкращенията в евробюджета, за които нетните донорки настояват. Притиснати от икономии у дома, последните искат да режат дълбоко в следващия 7-годишен бюджет на ЕС. Те отхвърлят проект на комисията за 6,8% скок на разходите за 2013 г. и отказват да покрият допълнителни 8,9 млрд. евро, които Брюксел иска за т.г., за да плати европроекти от началото на програмния период (2007-2013). България има да взема над 400 млн. евро от тези пари.
"България отдавна е в Шенген", цитира думите на премиера Бойко Борисов, казани след срещата му със словашкия премиер Роберт Фицо, в Братислава - "Монитор". Борисов посочи, че страната ни е единствената надеждна граница с Турция, където всекидневно се стичат бежанци от Сирия. "Така охраняваме границите, че поемаме всички пасиви като реален член на Шенген. Ние сме изпълнили не на 99%, а на 100% критериите за Шенген", за пореден път подчерта направеното от България Борисов.
За пръв път досега три страни от Балканите - членки на ЕС (България, Гърция и Румъния), се обединиха около условията, които Македония трябва да спази, ако иска да влезе в елитния клуб на Стария континент, коментира "Сега". Това се случи на среща на външните министри на трите държави в София вчера. Бившата югорепублика очаква през декември да получи дата за започване на проговори за приобщаване към съюза. Дали това ще стане, зависи и от нейните съседи, които също имат глас като членове на ЕС.
Пред "Дума" евродепутатът от "Коалиция за България" Кристиан Вигенин, отстоява теза, според която: "Популистки правителства не бива да разделят Македония и България. Ако има народ на Балканите, който да е най-близък до нашия, това е македонският. Македонското правителство неглижира социално-икономическите проблеми на страната за сметка на популистките послания", анализира Вигенин. Той разкритикува българското правителство за закъснялата "рязка активност" към Македония през последните седмици. "Българското правителство изостави прокламираната цел за активна политика в региона на Западните Балкани и повече от 3 г. не предприе никакви съществени стъпки по отношение на проблемните въпроси в отношенията си с Македония", заключава Вигенин.
За "24 часа" Красен Станчев, ръководител на УС на Института за пазарна икономика, анализира политическата реалност в страната ни от 80-те и 90-те години, като предопределяща събитията от най-новата ни история. "БКП започна контролирания капитализъм още през 1984 г. Политическите началници се насочиха към ролята на работодатели. И партийците вярваха на Маркс, че първоначалното натрупване на капитал се нарича - грабеж. Живков хем ограбваше населението, хем го подкупваше с нови заеми".
"Президентът иска търгове по стандарт", съобщава "Труд". "Обществените поръчки за строеж на пътища, детски градини, пречиствателни станции - трябва да се правят по единен стандарт, независимо коя община или институция ги възлага. Това ще повиши прозрачността и доверието сред фирмите", такава убеденост изказа държавният глава на конференцията за бизнес етика вчера. В създалата се дискусия участваха министри, посланици и мениджъри.
"Сега" съобщава: "И властта призна - ръстът на пенсиите ще е двойно по-нисък от обещания". Управляващите признаха, че реалното увеличение на пенсиите догодина ще е далеч от обещаните 9.3%. Като се отчете инфлацията, ръстът ще е едва 5.9%, пише в проектобюджета на НОИ за догодина. Освен това за втора поредна година през 2012 г. пенсиите губят от реалната си стойност - макар и само 0.2%, сочат още изчисленията на осигурителния институт. Средната пенсия намалява въпреки увеличението на минималния размер от 136 лв. на 145 лв. от 1 юни, с което бяха подпомогнати около 700 000 души. Вдигането на вдовишките добавки от 1 септември 2011 г. от 20% на 26.5% от пенсията на починалия съпруг също не успява да покрие инфлацията. В изборната 2013 г. за първи път през мандата си ГЕРБ предвижда индексиране средно с 9.3% на всички пенсии. Това ще стане от 1 април вместо, както е по закон, от 1 юли. Според сметките на НОИ ще има реален ръст от само 5.9% през 2013 г. спрямо 2012 г., при прогнозна стойност на средногодишната инфлация от 2.5% догодина.
"24 часа" предава думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма: "До четвъртък ще преговаряме за цената на газа, който ще получаваме от 1 януари". България настоява за намаление на цената с повече от 11%. На 15 ноември в София се очаква да се подпише договорът за достовка на природен газ за България от 2013 г. за 6 години напред. Тогава би трябвало да се вземе и окончателното инвестиционно решение за участието на БЕХв изграждането на газопровода "Южен поток" на територията на страната ни. "Доволни ще останете от цената", каза в четвъртък в централата на "Газпром" Леонид Чугонов, който отговаря за международните проекти в компанията. "Дано сме доволни", реагира вчера министър Добрев.
"Четвъртият оператор на БТК", проследява броя на собствениците на компанията "Капитал Daily". "Сделката е приключена. "Бромак телеком инвест" ще притежава около 45% от БТК", заяви Цветан Василев, едноличен собственик на "Бромак" ЕООД и мажоритарен акционер в Корпоративна търговска банка. Реалните бенефициети на БТК са - Цветан Василев чрез дружеството му "Бромак", VTB Capital и част от кредиторите на групата, които се съгласиха да превърнат вземанията си в капитал.
"Дума" съобщава: " Митрополит Николай се оттегля от Синода за 40 дни". Пловдивският митрополит Николай няма да участва в заседанията на Светия синод в следващите 40 дни. Той искал да прекара този период на траур в молитва и размисъл, както повелява християнската му съвест. Митрополитът е изпратил отворено писмо до Светия синод по повод избора на наместник-председател. В него Пловдивският владика обяснява своите притеснения относно спазването на църковния устав. "Гласуването в Светия синод е винаги и само явно", се казва в писмото. "На заседанието на владиците в събота (10.11.2012 г.) Кирил Варненски бе избран за наместник-председател с таен вот." Самият митрополит Кирил обяви, че изборът му е каноничен и упрекна митрополит Николай, че "или не знае какво е тайно гласуване, или спекулира". Междувременно митрополит Кирил заяви, че няма амбиции, освен да служи добросъвестно на БПЦ, и не се вижда като бъдещ патриарх.
"Труд" се включва в темата с информацията, че: "Синодът бърза с избора на патриарх". "Съборът, който трябва да избере новия патриарх, трябва да се свика колкото се може по-рано", заяви зам.-председателят на Светия синод - дядо Кирил. Интервюто на всекидневника продължава темата. "Патриарх доносник ще бъде насилие", убеден е д-р Николай Михайлов.
Според "168 часа" битката в църквата е за 8,6 млрд. лв. Който наследи починалия патриарх, той ще упряавлява тези пари. Седмичникът прави преглед на спонсорите и политиците, които лобират за Врачанския митрополит Калиник, Плевенския Игнатий и за Великотърновския Григорий. Всеки един от тях обмисля дали да атакува пред ВСС избора на Варненския митрополит Кирил за наместник-председател на БПЦ. Под въпрос е дали към групата ще се присъедини и Пловдивският митрополит Николай.
За "Масови оставки на медици от кръвните центрове", алармира "Дума". Над 2/3 от работещите в кръвния център във Варна последваха колегите си от Стара Загора и колективно подадоха оставки в понеделник. Работещите в кръвните центрове са недоволни от ниското заплащане, лошите условия на труд и недостига на кадри, който натоварва сега наличния персонал. По този начин половин България е изправена пред опасността да остане без кръв и кръвни продукти.
"Пренасят нелегални цигари в ковчези", съобщава "Преса". Минтичари хванаха 25 млн. къса. Цигарите се съхранявали в склад на "Софарма" в столичния квартал "Дружба", който бил даден под наем. "Мисля, че това е най-големият удар до момента", каза директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов.
"Монитор" коментира зачестилите случаи на злоупотреба със социалните добавки. Светлана Ангелова, зам.-председател на Социалната комисия в НС, подчерта в интервюто си за изданието, че: "Майчинските не са заплата и не трябва да се разчита само на тях. Само в България и Швеция платеният период за отглеждане на бебе е толкова дълъг".
"Шест месеца след земетресението в Перник, пет блока в "Борово" са обявени за опасни", е водещата новина на "24 часа". Блоковете: 228, 228А, 229, 230 и 231 трябва спешно да бъдат укрепени. При следващ трус от над 7 степен могат да паднат - това е заключението на експертите. Направената експертиза е на стойност около 200 000 лв. и е за сметка на държавата и Столична община. Укрепването ще трябва да се плати от собствениците.
Източник dnes.bg
вторник, 13 ноември 2012 г.
Печатните новини за деня
Етикети:
Балканите,
ЕС,
етнос,
контрабандни цигари,
криза,
медици,
митрополит,
обществени поръчки,
пенсии,
роми,
шенген
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар