"Краят на СДС може да е добро начало", анализира за "Труд" Емил Кошлуков. Според него слабостта на партията се състои в три фундаментални проблема, които тя не е успяла да разреши 20 години, и които спъват развитието й. "Първо - проблемът с историята. СДС никога не успя, за разлика от БСП, да излезе с един прочит на собствената си историята. Второ - проблемът с кадрите.
Който дойде на власт в СДС, първо "убива" всички преходни личности в партията и чак тогава се заема със своите политически врагове. Трето - проблемът за бъдещето. СДС беше създадена като опозиция на комунистите с основна цел да свали БКП от власт, да махне член Първи от Конституцията и да декомунизира държавата. Това го направи добре. Но по въпроса за бъдещето, няма единодушие и това създава напрежение", смята Кошлуков. По думите му в момента сме свидетели на края на една романтична история, с която са свързани поколения демократи. "Но пък може би е крайно време, както има едно ляво пространство, така и да се появи едно дясно. Двуполюсните модели, за разлика от други, носят стабилност", подчертава още анализаторът.
"СДС да спре войната срещу себе си", съветва в интервю за "Труд" бившият син депутат Михаил Неделчев. "Тези, които държат буквите СДС, мислят, че те имат магическа сила. Но магиите също не са безкрайни", коментира Неделчев. "Кожа и Костов ли останаха сините?" Отговор на този въпрос търси "24 часа" от различни обществени личности. Политологът Румяна Коларова определя случващото се като "политическа катастрофа, която се дължи не само и не толкова на раздялата с разпознаваеми фигури с голям политически багаж, а най-вече на начина, по който това се случи."
Социологът Мира Радева допълва:"СДС от раждането си е в процес на люспене. Най-хубавите му години бяха свързани с управлението на ОДС. Съюзът не можа да приеме загубата на изборите през 2011 г. И оттогава избирателите на синята идея останаха безпризорни лица. Топяха се и преминаваха към други формации. В този смисъл последното, което се случи, вече дори никого не интересува". "Ефектът от излизането на знаковите фигури ще бъде смърт за СДС", прогнозира социологът Андрей Райчев. "Десните избиратели имат нужда от нова, автентична, дясноцентристка партия", смята политологът Димитър Аврамов.
Изключването на тримата депутати не е нищо ново, продължава по темата в интервю за "24 часа" Желю Желев, президент на България в периода 1990-1997 г. По думите му процеса на делене в партията е стигнал края на предела. Разцеплението в СДС тръгна още от гладната стачка на 39-те депутати. За провала на партията допринася и Иван Костов. "Той създаде партията СДС, но като лидер не е харизматичен и обединяващ. Със своето високомерие и надменност фактически отблъскваше, а не обединяваше хората. Костов направи приватизацията по един партизански начин и това съсипа СДС морално."
"Разликата между СДС и ГЕРБ е, че навремето Петър Стоянов посрещна "Лед Цепелин" на летището, а Бойко Борисов посреща сръбски чалгаджийски кифли като Лепа Брена и Цеца Величкович", изтъква в интервю за "Стандарт" певецът Васко Кръпката.
Четиригодишните деца тръгват на предучилищна в школски занимални, оборудвани с легла за почивка. Това ще се случи, след като влезе в сила новият просветен закон, информира под глава "Монитор". В случай че в детските градини няма достатъчно места за малчуганите, в училищата ще бъдат разкрити групи за предучилищно образование, съобщи вчера Мария Минчева, директор на Дирекция "Образование" към Столична община.
"Страхотната демографска криза поставя нови проблеми пред читалищата, маргинализацията на ромите също е тежък проблем в селата, а селските читалища са над 2600. Създаването на нови читалища в апартаменти и гаражи също е проблем", алармира пред "Новинар" Николай Дойнов, председател на Съюза на народните читалища. "Много читалища са застинали в 60-те години на 20-и век, а хората мислят за тях като някакви учреждения. Трябва незабавно в настоятелствата да влязат млади хора", апелира Дойнов.
Източник dnes.bg
сряда, 28 ноември 2012 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар