Преглед на печата
Управляващите няма да въведат механизъм за изчистване на избирателните списъци от т.нар. мъртви души за вота за евродепутати догодина, показава проверка на "Труд".Окончателният проект за нов изборен кодекс на БСП, който заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова трябва да внесе в парламента до края на седмицата, предвижда списъците на хора с право на глас да бъдат редактирани, но чак след изборите следващата година.
По този повод "Труд" коментира: Истинската причина за безсмъртието на мъртвите души е, че са от полза за всички партии. А това са близо милион българи, които трайно са се заселили в чужбина и от десетилетия не гласуват в България. Имената им обаче фигурират в избирателните списъци и са благодат за далавери и манипулации.
"Помашкият кьорфишек", коментира "Стандарт". Като наближат избори, традиционно се прави поредната помашка партия. Досега нито един от проектите не се е оказал жизнеспособен, което не пречи експериментите да продължат.
Поредното начинание е новата партия "Помак". Без съмнение това е поредната провокация, зад която стоят неясни външни и вътрешни сили. Друг е въпросът, че големите партии у нас рядко стъпват в родопските села. За да се пресекат всякакви опити за очуждаване на населението там и потенциалните рискове за откъсване на територии, е необходимо българската държава да разработи специална стратегия за развитието на Родопите.
"Обществото вече контролира партиите", казва в интервю за "Стандарт" проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН. Според него хубавото на протестите е съзнаването, че икономическите трудности не са просто сами за себе си, а причината за тях е някъде по върховете и най-вече в парламента.
В парламента се вземат решения, които след това се отразяват по катастрофален начин на икономиката. Тези, които ще направят промяната не са студентите, нито постоянно протестиращите, а тези в партийните централи.
Те трябва да разберат, че действайки по досегашния начин, ще срещнат единствено съпротивата на хората.
Партийните централи все още не са успели да се преустроят, да осмислят ставащото и какво трябва да направят. Този процес не става бързо. Но единствената гаранция, че той е необратим, е фактът, че обществото вече е поело контрола над него.
***
"Да оберем национал-популистките плевели", коментира в "Труд" Арман Бабикян, експерт по политически маркетинг и PR.
Той посочва, че у нас национал-популистите дават прости и неизпълними обещания на сложни и неразбираеми за мнозинството задачи. Това ги прави популярни и лесни за преглъщане. В това отношение у нас почвата е добре наторена, за да никнат фашизоидни плевели.
Глад, мизерия, лошо здравеопазване, ниска раждаемост, висока смъртност, корупция. Хората си задават въпроси, а традиционните партии не дават отговор на българина. Смелост, чест, доблест, ред, все неща, които съвременният български пейзаж не успява да осигури. И ето че дефицитът на пазара е бързо запълнен. Затова сега по улиците се разхождат чернодрешковци. Доброто лечение изисква, наред с осмиването на тези групи от нереализирани юнаци, да се насочим към традиционните партии и да бъдат принудени те да работят качествено, за да не оставят свободни територии за национал-екстремисти, коментира Бабикян.
Надига ли се националистическа вълна в България? "Монитор" представя три позиции. Проф. Божидар Димитров, директор на НИМ: В България няма надигаща се националистическа вълна. Периметърът на национализма в Европа е между 18 и 28 процента. При нас е някъде по средата. Има умерени националистически партии, изповядващи конструктивизъм. Националистическите партии нямат шанс да влязат в следващия парламент, но се опитват.
Юрий Асланов, социолог: Има вълна от така наречените националистически партии, но те са много разпръснати. Не се фокусират в лицето на един от всичките субекти. Като цяло има ръст на симпатии към националистическите формации. Много фактори влияят върху това, не само бежанската криза.
Илия Илиев, председател на ДРОМ: Лансирането на т.нар. железен юмрук като агресия, няма място в правова държава. Ние сме най-бедната държавица в Европейския съюз и най-малките ни проблеми са циганите. Ние имаме проблеми с икономиката, със социалната политика, с производството. Ксенофобията трябва да се наказва.
ИКОНОМИКА
"Ще преговаряме с Русия за по-евтин газ", обявява в интервю за "Труд" министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Той смята, че цената, по каято България купува в момента природен газ, е висока. Освен че тя ще намалее по технологични причини, когато бъде изграден "Южен поток", може да бъде намалена още преди това. Възможно е преговорите да се случат следващата година, възможно е още през декември да има среща на енергийни комисии, които да подготвят междуправителственото заседание догодина.
Източник dnes.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар