Издръжката на живота през последното тримесечие се е увеличила до 562 лв. на член от четиричленно домакинство. Това показват последните данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, цитирани от БНР.
Ръстът е с 2.8% за последното тримесечие и с близо 26 лева от началото на годината на член от домакинство.
Основните фактори, които влияят, са високият скок на електроенергията, питейната вода, трайното поскъпване на горивата.
Очакванията за слаби реколти са се отразили на цените на селскостопанските продукти, отчитат от КНСБ.
Разходите за храна продължават да са най-голямото перо от бюджета на семействата. За третото тримесечие се отчита ръст от 3.4%, а на годишна база той е 6.4%
Обичайният спад на цените на плодове и зеленчуци през лятото не се случи. Месото поскъпна. Млякото и млечните продукти - също. Потреблението като цяло намалява, отчита още синдикатът.
Второто основно перо от бюджета на домакинствата са разходите за отопление и електроенергия, където се отчита ръст от 5.3% през последното тримесечие.
КНСБ отчита още, че лихвата по депозити не успява да покрие инфлацията. Българите не спестяват, а изтеглят парите си за неотложни нужди. От началото на миналата година досега изтеглените спестявания са двойно по-големи от тези, които са вложени, показват данните на синдиката.
213 лева е линията на бедност в края на това тримесечие. 23 процента от домакинствата живеят под прага на бедността.
С общ доход на едно лице от домакинството от до 290 лева са около 50% от домакинствата в страната. Те се увеличават с близо 6.8% спрямо месец декември 2011 година, когато са били 43%, посочват още от синдиката.
От друга страна се отчита и ръст на домакинствата с общ доход на едно лице над издръжката на живота. Това са около 16% от домакинствата в страната.
Това показва, че социалното неравенство се задълбочава. Бедните стават все по-бедни, а богатите - все по-богати, коментираха от КНСБ.
Източник dnes.bg
понеделник, 22 октомври 2012 г.
Бедните стават все по-бедни, а богатите – все по-богати!
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар